QNAP TVS-x82 – wydajne serwery dla małych i średnich przedsiębiorstw

Szybki serwer NAS z prostym w obsłudze i jednocześnie rozbudowanym systemem operacyjnym przyda się w każdej firmie, która chce zadbać o bezpieczne przechowywanie i udostępnianie plików. Możliwości nowoczesnych serwerów QNAP z serii TVS-x82 okazują się jednak dużo większe.

W ramach serii TVS-x82 dostępne są trzy modele: TVS-1282, TVS-882 oraz TVS-682. Wszystkie zostały zaprojektowane z myślą o wysokich wymaganiach użytkowników biznesowych, korzystających z technologii pozycjonowania danych (Storage Tiering), Network Traffic Distribution czy partycjonowania na poziomie aplikacji (application-based partitioning). Co ważne, stanowią też doskonalą platformę do dalszej rozbudowy.

Konfiguracje serwerów zostały tak dobrane, żeby optymalnie wykorzystać możliwości urządzeń i zapewniać dodatkowy zapas mocy. QNAP TVS-682 umożliwia montaż czterech 3,5-calowych dysków. Wyposażony jest w czterordzeniowy procesor Intela szóstej generacji (Pentium G4400 lub Core i3 6100) oraz 8 GB pamięci RAM. W QNAP TVS-882 można zamontować sześć dysków 3,5-calowych, a za jego wydajność odpowiedzialny jest procesor Core i3 6100 lub Core i5 6500. Najbardziej zaawansowany TVS-1282 ma możliwość zamontowania ośmiu dysków 3,5-calowych. W najwydajniejszej konfiguracji sprzedawany jest z procesorem Core i7 6700.

Dodatkowe dyski SSD i gniazda M.2

Wszystkie trzy serwery oprócz możliwości montażu dysków 3,5-calowych mają też po dwie wnęki 2,5-calowe do montażu szybkich nośników półprzewodnikowych SSD i dodatkowe złącza M.2. Interfejs M.2 zapewnia bardzo wysoki transfer danych i można go wykorzystać do podłączenia dodatkowych kart rozszerzeń i nośników. Dodatkowe dyski półprzewodnikowe mogą pracować jak szybka pamięć podręczna, zwiększając szybkość przesyłania danych i liczbę operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS).

Dzięki zastosowaniu technologii QNAP Qtier urządzenia z serii TVS-x82 mają również opcję automatycznego pozycjonowania danych, która pozwala na inteligentne rozmieszczenia danych pomiędzy dyskami M.2 SSD, SSD oraz SATA. Wszystkie ww. nośniki mogą być skonfigurowane jako niezależne partycje do przechowywania różnych aplikacji. To bardzo wydajny i zarazem efektywny sposób pracy, który przyspiesza działanie serwera, ale też poszczególnych usług programów.

Nie musimy się obawiać o wąskie gardło w postaci interfejsu sieciowego. Dzięki technologii agregacji łączy serwery QNAP z serii TVS-x82 mogą przesyłać dane z szybkością do 400 MB/s. Co więcej, wyposażone są w dwa gniazda HDMI, wszechstronny odtwarzacz multimedialny HD Player (dostępny w HD Station) oraz pilota QNAP do wygodnego przeglądania i odtwarzania multimediów, jak również filmów nagranych w rozdzielczości 4Kz szybkością 60 kl./s.

Duże możliwości rozbudowy

W przyszłości serwery można rozbudowywać, dodając do nich karty rozszerzeń (np. kartę graficzną lub karty sieciowe 10 GbE/40 GbE), zwiększając pamięć RAM czy podłączyć kompatybilne obudowy rozszerzające QNAP. Pozwala to na stopniowe zwiększanie przestrzeni dyskowej i możliwości serwera.

NAS-y z serii TVS-x82 wyposażone są też w zestaw funkcji i narzędzi niezbędnych do założenia i administrowania prywatną chmurą. Obsługują zdalne zarządzanie za pomocą QRM+ (QNAP Remote Manager Plus), co pozwala pracownikom działów IT wygodnie mapować, monitorować i zarządzać krytycznymi dla organizacji urządzeniami. Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby z serwerów korzystać jak z klasycznego komputera PC. Wystarczy tylko podłączyć do gniazd USB klawiaturę oraz mysz, a monitor do gniazda HDMI. Ich potężnym atutem jest również aplikacja Virtualization Station, umożliwiająca hostowanie maszyn wirtualnych i uzyskiwanie do nich dostępu za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub programu VNC. Obsługuje ona wiele systemów operacyjnych, szybkie tworzenie maszyn wirtualnych oraz tworzenie i przywracanie ich kopii zapasowych, importowanie i eksportowanie maszyn wirtualnych oraz tworzenie migawek.

Więcej informacji o nowych NAS-ach na stronie QNAP.