QTS – idealny system do zarządzania pracą serwera, dla początkujących i zaawansowanych użytkowników

O możliwościach serwerów decyduje głównie system zarządzający ich pracą. Dlatego QNAP ciągle aktualizuje i rozbudowuje możliwości swojego systemu QTS, tak żeby był prosty w obsłudze, ale też spełniał oczekiwania zaawansowanych użytkowników.


Stworzony przez QNAP system QTS został specjalnie zaprojektowany do zarządzania pracą serwerów NAS. Jest przyjazny w obsłudze i jednocześnie bardzo rozbudowany. Jego najnowsza wersja QTS 4.2 wyposażona jest w różnorakie narzędzia jak np. jednorazową wstępną konfigurację systemu, kreatory instalacji i konfiguracji serwera.

Użytkownik ma też cały czas pod ręką podpowiedzi, które sprawiają, że zarządzanie pracą serwerów QNAP jest proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu IT.

Zobacz również:

  • Synology proponuje: chmura prywatna zamiast G Suite. To ma sens

Dzięki niemu nawet niedoświadczeni użytkownicy poradzą sobie z uruchomieniem multimedialnego serwera, własnej strony internetowej (serwer WWW), czy tworzeniem bezpiecznych kopii najważniejszych plików.

Serwery zaprojektowane do domowych zastosowań.

Planując zakup serwera do domowego użytku warto wybrać modele, które wyróżniają się cichą pracą i dobrym wyposażeniem.

QNAP HS-251+

QNAP HS-251+

QNAP HS-251+ świetnie nadaje się od systemów multimedialnych oferując nowoczesną stylistykę i bezpieczeństwo przechowywanym plikom. Wyposażono go w pasywny układ chłodzenia, które gwarantuje cichą pracę urządzenia.

QNAP TS-451+

QNAP TS-451+ obsługuje wszystkie popularne tryby RAID i umożliwia montaż czterech dysków. Jest szybki i bardzo dobrze wyposażony. Ma gniazdo HDMI, wbudowana aplikację XBMC i dwa porty USB 3.0.

QNAP TAS-268 i TAS 168 (jednodyskowy)

QNAP TAS-268 to jeden z nielicznych serwerów NAS, który wyposażony jest w dwa systemy (QTS i Androida). Za jego pomocą można odtwarzać filmy 4K i instalować dodatkowe oprogramowanie ze sklepu Google Play. Wszystkie opisywane serwery dostarczane są razem z pilotami, zapewniają wsparcie dla DLNA i serwerów multimedialnych Twonky Media i iTunes.

System QTS 4.2 ma też rozbudowane funkcje monitorujące newralgiczne parametry pracy serwera. Natychmiast informuje użytkownika o wykrytych błędach udostępniając łatwe do przeglądania logi systemowe. Ma też szereg aplikacji, które pomagają w zarządzaniu dużą ilością plików cyfrowych, w tym zdjęć, filmów, muzyki, a nawet dokumentów. Zapewnia też intuicyjny w obsłudze graficzny interfejs do tworzenia użytkowników oraz grup i kontroli praw dostępu do udostępnianych folderów.

Co ważne, dzięki wbudowanemu modułowi instalacji dodatkowych programów (Centrum aplikacji), użytkownik może rozbudowywać i dostosowywać możliwości systemu do własnych potrzeb. W razie konieczności może też odinstalować niewykorzystywane programy, tak żeby nie obciążały zasobów serwera.

Domowe multimedia pod ręką

Serwery QNAP dzięki systemowi QTS 4.2 doskonale nadają się również do katalogowania domowych zbiorów filmów, zdjęć, muzyki a nawet dokumentów. Służą do tego aplikacje Video Station, Photo Station, Music Station, które są kluczowymi elementami całego pakietu aplikacji wchodzących w skład systemu QTS 4.2.

QTS – idealny system do zarządzania pracą serwera, dla początkujących i zaawansowanych użytkowników

Aplikacja HD Station obsługuje przeglądarkę Google Chrome, dzięki czemu można korzystać z Internetu i odwiedzać strony serwisów społecznościowych za pomocą telewizora. Wymagany jest tylko serwer NAS QNAP z wbudowanym gniazdem HDMI.

Dzięki Photo, Video Station można w jednym miejscu zgromadzić wszystkie rodzinne zdjęcia, filmy katalogować je opisywać i strumieniować do innych urządzeń znajdujących się w domu, które są podłączone do sieci. Obie aplikacje oferują różne udogodnienia pomocne przy tagowaniu materiałów multimedialnych i ich wyszukiwaniu.

Photo Station ma funkcję wykrywania twarzy i możliwość ich opisywania. Wyposażony jest też w praktyczny pasek narzędzi, który umożliwia dostosowanie podglądu galerii, tak aby przeglądać zdjęcia dokładnie w ten sposób, jak chcesz. Zdjęcia można udostępniać poprzez e-mail, link udostępniający, lub bezpośrednio przez załadowanie plików na portale społecznościowe takie jak Flickr, Picasa, YouTube i Weibo.

Równie ciekawa jest aplikacja Video Station obsługująca napisy, które mogą być pobierane bezpośrednio z internetu, lub importowane z komputera. Program umożliwia również łatwą klasyfikację filmów a dzięki funkcji powiązania z Facebookiem, Twoi znajomi będą mogli na bieżąco przeglądać udostępnione przez Ciebie pliki wideo.

Music Station świetnie nadaje się z kolei do katalogowania i zarządzania biblioteką plików muzycznych. Dzięki tej aplikacji cała kolekcja muzyki jest dobrze zorganizowane i łatwo dostępna za pośrednictwem przeglądarki internetowej czy osobistej chmury.

Łatwy dostęp do plików

Wszystkie serwery QNAP mają też możliwość założenia osobistej chmury. Dzięki tej usłudze np. członkowie rodziny i osoby z przypisanymi uprawieniami, będą mogli wygodnie i w prosty sposób np. odtwarzać multimedia przechowywane na domowym serwerze QNAP i dodawać do niego nowe pliki z każdego miejsca z dostępem do internetu.

QTS – idealny system do zarządzania pracą serwera, dla początkujących i zaawansowanych użytkowników

Za pomocą aplikacji Download Station dostępnej w najnowszej wersji systemu QTS 4.2 można też subskrybować kanały RSS i pobierać pliki z Internetu przy użyciu protokołów BT, PT, Magnet Link, HTTP/HTTPS, FTP/FTPS, FlashGet, Thunder i QQDL. Wyręczając w tym komputer.