QXL poddaje się w Wielkiej Brytanii - Allegro w Polsce działa w najlepsze

Mało kto pamięta, że polskie Allegro należy do QXL Poland, która z kolei stanowi jedną z firm-sióstr w grupie QXL ricardo (obecnie Tradus). O ile jednak Allegro zdominowało polski rynek, o tyle firma-matka w Wielkiej Brytanii musiała zamknąć portal aukcyjny. Serwis poniósł sromotną klęskę w starciu z portalem eBay.

W Wielkiej Brytanii serwis aukcyjny QXL zapoczątkował swą działalność w 1997 roku, polskie Allegro ruszyło na licencji QXL dokładnie dwa lata później. Okazuje się jednak, że bycie pionierem wcale nie gwarantuje osiągnięcia sukcesu.

Brytyjski QXL będzie funkcjonował do 30 maja bieżącego roku. Po tym dniu wszystkie konta zostaną zawieszone, a serwis przestanie istnieć. Uruchomienie nowej aukcji możliwe będzie tylko do 19 maja.

Jak mówią specjaliści, portal nie wytrzymał konkurencji z witryną eBay. Afrykański inwestor strategiczny, firma Naspers, uznała, że Tradus powinien walczyć przede wszystkim o rynki Europy Środkowej i Wschodniej.

Sądząc po komentarzach pod materiałami donoszącymi o klęsce brytyjskiego portalu QXL, decyzja była ze wszech miar słuszna. Wielu internautów przyznało się, że w ogóle nie znało serwisu QXL albo że ostatni raz skorzystało z niego 8-10 lat temu.