Qflix - legalne wypalanie filmów?

W czwartek oficjalnie zaprezentowany został system o nazwie Qflix, który umożliwiać ma klientom internetowych serwisów filmowych legalne wypalanie zakupionych w nich filmów na płytach DVD. System ten został zaakceptowany przez amerykańskie koncerny filmowe.

Technologia Qflix stworzona została przez firmę Sonic Solutions. Ma ona pozwolić na łatwe nagranie na płytę DVD filmu zakupionego w postaci zabezpieczone pliku w internetowym serwisie filmowym.

Obserwatorzy rynku zwracają jednak uwagę, że wbrew intencjom twórców, system ów nie jest - przynajmniej na razie - zbyt przyjazny dla użytkownika, ponieważ wymaga odpowiedniego oprogramowania, nagrywarki oraz specjalnych nośników. W tej chwili produktów takich nie ma rynku - aczkolwiek wielu czołowych producentów nagrywarek, płyt i aplikacji do zapisu danych (m.in. Plextor) zapowiedziało już, że wkrótce pojawią się one w ich ofercie. Urządzenia, nośniki i programy takie oznaczone będą specjalnym logo Qflix.

System wykorzystuje stosowane na filmowych płytach DVD zabezpieczenia CSS (Content Scramble System) - głównie dzięki temu zyskał akceptację Hollywood. Qflix umożliwia wydawcom filmów wprowadzenie dodatkowych reguł korzystania z kupionego w Internecie filmu - możliwe będzie np. określenie, ile razy dany plik może zostać nagrany na płytę DVD.

Przedstawiciele Sonic Solutions mówią, iż upowszechnienie się technologii Qflix powinno znacząco zwiększyć popularność internetowych serwisów filmowych - ponieważ ich klienci będą wreszcie mogli wygodnie i w pełni legalnie rozbudowywać swoją kolekcję filmów na płytach o pozycje kupione nie tylko w sklepie, ale również w Internecie.


Zobacz również