Qosmio G55 - "tresowany" notebook Toshiby

W przyszłym miesiącu trafi na rynek najnowszy notebook Toshiby - model Qosmio G55. Co ciekawe, urządzenie wykorzystuje układ Quad Core HD Processor, który pozwala m.in. - przy współpracy z wbudowaną kamerą - na sterowanie różnymi programami za pomocą gestów.

Zastosowany w nowym notebooku układ o nazwie Quad Core HD to procesor SpursEngine (pisaliśmy o nim w artykule pt. " CEATEC: multimedialne koprocesory w notebookach Toshiby"), dzięki któremu użytkownik ma m.in. możliwość kontrolowania programów takich jak PowerPoint czy też służących do obsługi multimediów za pomocą gestów wykonywanych dłonią. Przechwytywany przez wbudowaną kamerę obraz jest odpowiednio w czasie rzeczywistym interpretowany (z odległości wynoszącej maksymalnie 3 metry).

Toshiba Qosmio G55 (źródło: blog.laptopmag.com)

Toshiba Qosmio G55 (źródło: blog.laptopmag.com)

Qosmio G55 przeznaczony jest dla osób planujących wymianę komputera stacjonarnego na przenośny. Ważące blisko pięć kilogramów urządzenie bazuje na platformie Intel Centrino 2 (niestety parametry CPU nie zostały podane) i oferuje kartę graficzną Nvidia GeForce 9600M GT, 4 GB pamięci RAM, dwa 250-gigabajtowe dyski twarde, tuner FM, system głośników stereo z subwooferem oraz 18,4-calowy wyświetlacz. Warto też wspomnieć o trzech portach USB Sleep-and-Charge, slocie kart pamięci, slocie ExpressCard oraz porcie FireWire. Całość pracuje pod kontrolą systemu Windows Vista Home Premium.

Urządzenie zaskakuje również niewygórowaną ceną, którą ustalono na poziomie 1549 USD.