Qtrax, czyli 25 000 000 utworów audio za darmo - hit czy kit?

Qtrax to nowy konkurent iTunes czy polskiego iPlay.pl. W ramach usługi dystrybuowane będą pliki z muzyką - internauci mają więc uzyskać nielimitowany dostęp do ponad 25 milionów nagrań. Oczywiście w ofercie jest kilka haczyków...

Qtrax ma ruszyć dziś o północy czasu wschodnioamerykańskiego (EST) - w Polsce będzie to godzina szósta (6:00) rano. O tej właśnie porze na witrynie firmy pojawi się specjalna aplikacja pozwalająca na darmowe korzystanie z ponad 25 milionów plików audio (liczba docelowa).

Nie do końca wiadomo, jakie konkretnie utwory zostaną udostępnione w ramach usługi. Niektóre portale mówią o wszystkich plikach krążących dotychczas w P2P, jednak licencja Qtraksa sugeruje, że będą to wyłącznie kawałki znajdujące się w sieci Gnutella.

Dokładniejsze wczytanie w licencję programu prowokuje do stawiania kolejnych pytań: do czego konkretnie ma służyć Qtrax, skoro jego twórcy wprost zabraniają korzystania z plików, do których użytkownik nie ma prawa?

Ograniczeń ciąg dalszy

Każda pobrana z Qtraksa piosenka ma być znakowana za pomocą DRM. Możliwe będzie przechowywanie utworów na lokalnym dysku twardym, ale do ich odsłuchania konieczne będzie skorzystanie z oryginalnego klienta. Aplikacja ma wypełniać ekran komputera użytkownika w sposób uniemożliwiający minimalizację - i naturalnie będzie wyświetlać reklamy.

Założyciele firmy twierdzą, że przychodami z ogłoszeń podzielą się z wytwórniami muzycznymi. Podobno podpisano już umowy z takimi tuzami rynku jak Universal Music, Sony-BMG, Warner Music Group i EMI.

Dodatkowe informacje: Qtrax (witryna w języku angielskim)

Aktualizacja: 29 stycznia 2008 17:30

Jak donosi agencja Reutera, cztery wymieniane przez Qtrax wytwórnie stanowczo zaprzeczają, jakoby podpisywały z firmą jakiekolwiek umowy. Jeśli połączyć ten fakt z informacjami zawartymi w licencji nowej usługi - więcej na ten temat w materiale powyżej - trudno oprzeć się wrażeniu, że na razie korzystanie z Qtraksa może być ryzykowne.

Na szczęście dla internautów, usługa chwilowo nie udostępnia żadnych plików.