Quad FX - AMD kuty na cztery rdzenie

Po rozpoczęciu sprzedaży procesorów Core 2 Duo gracze w znacznej części odwrócili się od najwydajniejszych dotychczas procesorów AMD. Prezentacja Intel Core 2 Quad sytuacji tej póki co nie zmieniła, bowiem programy wykorzystujące więcej niż dwa wątki można policzyć na palcach. Jednak efekt marketingowy został osiągnięty - to Intel pierwszy wprowadził procesor "czterordzeniowy", dokładniej mówiąc dwa, dwurdzeniowe procesory połączone przez FSB. AMD chce zatrzeć wrażenie, że przespało ostatnich kilka lat i prezentuje zapowiedź nowej platformy, która również oferuje cztery rdzenie. Czy jest ona na tyle dojrzała, by już teraz rozpoczynać jej sprzedaż?

Quad FX to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. Premiera, której towarzyszyła otoczka skandalu. Jak bowiem inaczej nazwać działania "nowego AMD", które dzieli redakcje, a co za tym idzie czytelników, na dwie kategorie? Część redakcji pism komputerowych uzyskała zgodę na napisanie o platformie w dniu upłynięcia NDA (Non Disclosure Agreement), pozostałe miałyby się wstrzymać z tym o jeden dzień.

Quad FX - AMD kuty na cztery rdzenie

Athlon 64 FX-74 wykonany jest tak samo jak Opteron. Wyeliminowanie nóżek pozwala zmniejszyć interferencje sygnałów.

Quad FX to właściwie dwa procesory dwurdzeniowe połączone na jednej płycie głównej (czterordzeniowy Athlon 64 wyprodukowany w procesie 90 nm zajmowałby około 400 mm2, dlatego musiałby być nieprzyzwoicie drogi) - rozwiązanie to sprawdzone zostało w postaci Opteronów serii 22xx. Połączone przez HyperTransport procesory mogą bardzo szybko wymieniać dane i nie tracić czasu na uaktualnienie zawartości pamięci podręcznych. Jednak wydajnością dwa procesory połączone w ten sposób będą ustępować układowi czterordzeniowemu wykonanemu w postaci monolitycznego układu.

Quad FX, czyli 4x4

4x4 to wymyślona przez specjalistów od marketingu nazwa na znany od dawna produkt, tj. płyty dwuprocesorowe. Kilka lat temu takie produkty jak np. Abit BP6 czy Asus CUV4X-D święciły ogromne sukcesy jako podstawy domowych serwerów dwuprocesorowych. Przyczyną ich popularności była możliwość stosowania dwóch tanich procesorów Celeron. Jednak brak powszechnie stosowanych aplikacji, które przyspieszałyby zauważalnie na konfiguracjach dwuprocesorowych spowodował wycofanie się producentów z takich płyt. Obecnie dzięki procesorom dwurdzeniowym i opracowanym przez AMD, a wprowadzonym przez Intela mechanizmom współbieżnej wielowątkowości (HyperThreading) pojawiają się aplikacje dwuwątkowe. Na wielowątkowe będziemy jednak musieli jeszcze trochę poczekać.

Procesory Athlon 64 FX z serii 7xx dostępne będą w kompletach po dwie sztuki i wykorzystają podstawki typu LGA z 1207 stykami. Procesory te pozbawione są nóżek, które przy dużej częstotliwości pracy byłyby źródłem zakłóceń pogarszających stabilność pracy komputera. Współpracują ze zwykłymi pamięciami DDR2 800 i nie wymagają korekcji błędów ECC. Procesory do 4x4 dostępne będą w trzech wersjach o częstotliwościach od 2,6 do 3,0 GHz. W produkcji wykorzystano technikę DSL (Dual Stress Layer), która powoduje rozciągnięcie struktury krystalicznej krzemu. W odróżnieniu od Strained Silicon stosowanego przez Intela DSL rozciąga całą strukturę, a nie tylko w okolicach styku z kryształem Si-Ge. Dzięki temu okazuje się o ponad 20 procent skuteczniejszy. W efekcie zwiększona została szybkość przepływu elektronów, a tym samym osiągnięto większą częstotliwość pracy.