QuadCore - cztery rdzenie w wydaniu VIA

Firma VIA poszerzyła swoją ofertę o pierwszy czterordzeniowy procesor noszący oznaczenie QuadCore. Twierdzi przy tym, że "jest to najbardziej energooszczędny tego typu układ na świecie".

Najnowszy procesor VIA QuadCore przeznaczony jest na rynek notebooków i komputerów stacjonarnych (również typu all-in-one PC) z segmentu mainstream.

Układ został wyposażony w cztery rdzenie x86 (w jednej obudowie zamknięto dwa chipy, każdy wyposażony w dwa rdzenie Isaiah) i wykonany w 40-nanometrowym procesie produkcyjnym. Pracuje z częstotliwością 1,2 GHz (dzięki funkcji Adaptive Overclocking można ją podnieść do poziomu 1,46 GHz) i korzysta z 4 MB współdzielonej pamięci L2 cache oraz magistrali 1333 MHz V4 Bus. Ponadto zapewnia szyfrowania danych w locie (AES Security Engine wspomagany technologią VIA PadLock Security Engine) oraz wsparcie dla technologii wirtualizacji VIA VT.

Firma VIA podaje, że QuadCore cechuje się współczynnikiem TDP (Thermal Design Power) na poziomie 27,5 wata, co, jak czytamy w informacji prasowej, czyni z niego "najbardziej energooszczędny czterordzeniowy procesor na rynku". Warto też wspomnieć, że korzysta on z obudowy NanoBGA2 (21 x 21 mm), dzięki czemu zapewnia pełną kompatybilność pin-to-pin z procesorami VIA Eden, VIA C7, VIA Nano E-Series i VIA Eden X2

Pierwsze dostawy nowych układów do producentów sprzętu (niestety VIA nie podała ich nazw) powinny rozpocząć się w trzecim kwartale tego roku.

________

Obecnie VIA dysponuje zaledwie 0,2% rynku komputerów PC (dane za pierwszy kwartał tego roku). Do Intela należy natomiast 80,8 %, zaś do Advanced Micro Devices - 18,9 %.