Quadral Surround 5000

Stylistycznie świetnie wysmakowane - takie jest pierwsze wrażenie po ustawieniu w pokoju zestawu nowych kolumn Quadrala. Nie gorzej jest z brzmieniem, choć wrażenie nieco psuje przeciętny subwoofer.

Stylistycznie świetnie wysmakowane - takie jest pierwsze wrażenie po ustawieniu w pokoju zestawu nowych kolumn Quadrala. Nie gorzej jest z brzmieniem, choć wrażenie nieco psuje przeciętny subwoofer.

Zanim jednak nowe kolumny Quadrala zachwycą nas swym wyglądem, niemało się trzeba napracować przy ich złożeniu. Podstawki kolumn efektowych należy poprzykręcać do obudów za pomocą dołączonych do zestawu śrub. Podobnie wygląda instalacja przednich zespołów głośnikowych. Okablowania głośnikowe należy przeprowadzić przez otwory znajdujące się w nóżkach podstawek. Kable nie będą widoczne i tym samym nie zepsują harmonii obrazu ascetycznych, metalowych walców. Komplet składa się z sześciu elementów: dwóch, ponadmetrowych kolumn głównych, jednej centralnej, którą należy ustawić w poziomie, 2 surround oraz subwoofera aktywnego.

Wszystkie obudowy kolumn (oprócz subwoofera) są wykonane z aluminium. Wąskie i smukłe "rury" kryją po kilka głośników średniotonowych i identyczne dla wszystkich elementów zestawu kopułki wysokotonowe. W roli maskownic chroniących przetworniki przed uszkodzeniem mechanicznym zastosowano perforowaną blachę stalową, która doskonale kontrastuje z matowym aluminium obudowy. Kolumny prezentują się szlachetnie i nowocześnie. Takich zestawów wielokanałowych szuka wiele osób mających nowocześnie wyposażone wnętrza. Ale zestaw Quadrala pasuje także do tradycyjnie umeblowanych pomieszczeń, gdzie na tle stylowych mebli mogą wyglądać jeszcze ciekawiej.

Quadral Surround 5000

W skład zestawu wchodzą: wieszak dla kolumny centralnej oraz specjalne podstawki kolumn tylnych. Przednie kolumny umieszczamy na stabilnych ciężkich podstawach z metalu. Obudowy są konstrukcjami zamkniętymi, dwudrożnymi (wszystkie 5 kanałów). Wszystkie przetwornikie ekranowano, toteż kolumny bez obaw mogą stanąć w pobliżu telewizora. Główne zespoły głośnikowe reprodukują niskie częstotliwości, tj. do 70 Hz. Mniejsze konstrukcje - centralna oraz tylne - schodzą do 80 Hz. Elegancko prezentujący się subwoofer, mimo nie najmniejszych wymiarów, dzięki srebrnej, lekko błyszczącej okleinie wygląda smukło i lekko. Kolumnę basową wyposażono w 120 W wzmacniacz. Na tylnej ściance są dostępne wszelkie niezbędne regulacje, takie jak częstotliwość odcięcia, korekcja fazy oraz pokrętło głośności. Przetwornik niskotonowy umieszczono na dolnej ściance obudowy, tak więc niezbędne było wyposażenie subwoofera w wysokie nóżki pozwalające na swobodny przepływ powietrza. Ujście tunelu bas refleksu znajduje się w górnej części frontu, co można uznać za plus przy ustawianiu kolumny blisko ściany w pomieszczeniu odsłuchowym. Kolumny są smukłe, sprawiają wrażenie lekkości. Przeznaczono je do pracy w pokojach do ok. 30 m2. W większych salach ustawiać ich nie radzimy, przede wszystkim ze względu na subwoofer, który nie zapewni odpowiedniej dawki ciśnienia akustycznego.

Quadral Surround 5000

Brzmieniowo niemieckie kolumny przystają do swojego wyglądu. Grają przede wszystkim bardzo zwiewnie, lekko, przestrzennie. Wąskie obudowy sprzyjają tworzeniu szerokiej sceny dźwiękowej. To, co szczególnie się nam podobało, to spójność, jednorodność dźwięku. Identyczne przetworniki sprawiają, że w przypadku nagrań wielokanałowych nie odbiera się brzmienia jako zlepku pól dźwiękowych zlokalizowanych wokół poszczególnych kolumn. Powstaje wrażenie uporządkowanej przestrzeni odgłosów, muzyki i dialogów, doskonale współbrzmiącej z akcją toczącą się na ekranie. W precyzyjnym odwzorowaniu zamierzeń realizatorów nagrań pomagają doskonała detaliczność i czystość brzmienia. Osiągnięto to bez, często spotykanej przy tego typu charakterze brzmienia, ostrości i szczupłości dźwięku. Soprany są klarowne, lecz nie męczą słuchacza nawet przy dłuższym słuchaniu. Dobrze dobrano także proporcje średnich tonów, które doskonale łączą się z górną częścią pasma akustycznego. Smukłe wieże dają niewiele niskich tonów. Są to raczej słabe pomruki dolnego rejestru tonów średnich, które niestety nie do końca udało się spójnie połączyć z brzmieniem subwoofera. Ten nie nadąża, pod względem dynamiki, za pozostałymi kolumnami, które są szybkie, m.in. dzięki zastosowaniu obudów zamkniętych. Bas jest dość obfity, kinowy, ale za bardzo odbiega od charakteru brzmienia reszty systemu. Można go poprawnie zestroić z kolumnami głównymi i wtedy spójność brzmienia będzie dobra. Wiąże się to jednak ze zmniejszeniem natężenia basu subwoofera, który w zamian za szybszą grę nie pracuje tak efektywnie i efektownie.

Informacje

Typ zestaw kolumn 5.1

Cena 8499 zł

Dystrybutor EIChttp://www.eic.pl

Funkcje kilka możliwości instalacji naściennej; subwoofer w pełni wyposażony w wejścia/wyjścia głośnikowe oraz wejście niskopoziomowe; regulacja fazy, częstotliwości odcięcia

Złącza plastikowe, metalowe nakrętki