Quake III na wolności

Na dorocznym zjeździe miłośników gier - QuakeCon - szef firmy idSoftware, John Carmack, ogłosił, że już niebawem kod gry Quake III zostanie udostępniony na zasadach licencji GPL. Czy oznacza to, że już niedługo pojawią się dostępne za darmo gry, oparte na silniku tego szlagieru?

Jest to znakomita wiadomość dla wszystkich miłośników gier, a zwłaszcza tych, którzy będą potrafili wykorzystać swoją pasję na przykład do stworzenia własnego produktu, opartego na silniku Quake'a. Szef id powiedział, że ma nadzieję ujrzeć za jakiś czas inne gry oparte na 'uwolnionym' kodzie.

Uwolnienie kodu nie oznacza, że Quake III będzie teraz dostępny za darmo w Internecie. Uwolniony zostaje kod źródłowy gry, lecz inne jej elementy, jak choćby tekstury, dźwięki, mapy itd. nie będą objęte licencją GPL i nie zostaną oddane za darmo. Oznacza to, że jeżeli ktoś jeszcze nie grał w Quake'a, a chciałby, to i tak musi kupić oryginalną grę.

Carmack nie podał dokładnej daty, lecz stwierdzenie "w ciągu tygodnia" pozwala wierzyć, że dzień, w którym będziemy mogli się zapoznać ze wszystkimi tajnikami kodu ostatniego Quake'a, jest już blisko. Obecnie dopracowywane są szczegóły licencji i kod jest kompletowany, aby mieć pewność, że jest pełny i poprawnie się kompiluje.

Strona idSoftware


Zobacz również