Quake Live

Pierwsza gra z przeglądarki, która zachwyci nawet progamerów


Wzorowo zrobione menu to podstawa.

Wzorowo zrobione menu to podstawa.

Pomysł id Software był prosty i chwytliwy - stworzyć Quake 3: Arena w wersji na przeglądarki internetowe. Programiści firmy zaczęli więc modyfikować silnik id Tech 3, aż uzyskali znacznie "lżejszą" i wydajniejszą wersję.

Z czym to się je?

Gra, znana wcześniej jako Quake Zero, jest po prostu wydaniem starego Quake’a 3 w nowej, atrakcyjnej formie. Od lutego 2009 produkcja weszła w fazę otwartych beta-testów i jest dostępna dla każdego. Obecnie większość poprawek ma charakter kosmetyczny, a sam Quake Live działa świetnie.

Gra w trybie pełnoekranowym to sama przyjemność - nie czuje się, że wszystko działa z poziomu przeglądarki.

Gra w trybie pełnoekranowym to sama przyjemność - nie czuje się, że wszystko działa z poziomu przeglądarki.

Rozgrywka całkowicie przypomina dobrze znanego Quake 3. Starzy wyjadacze znajdą te same skiny postaci, bronie, mapy oraz co najważniejsze - niezmienioną fizykę gry. Główna różnica polega na sposobie, w jaki odbywa się rozgrywka. Quake Live jest bowiem dostępny poprzez zwykłą przeglądarkę internetową. By zagrać, należy posiadać system operazyjny z zainstalowanym programem Internet Explorer lub Firefok i zarejestrować się na stronie www.quakelive.com. Następnie wystarczy pobrać niewielką wtyczkę do przeglądarki i tyle - bez żadnych opłat i innych haczyków. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik może grać praktycznie z każdego współczesnego komputera. Dane konfiguracyjne zapisywane są po stronie serwera, więc nie trzeba za każdym razem od nowa ustawiać klawiszologii ani po raz kolejny dodawać znajomych. Mapy pobierane są na dysk.

Klasyka w nowoczesnym wydaniu

Dzięki funkcjom "społecznościowym" możesz przeglądać statystyki swoje oraz innych użytkowników.

Dzięki funkcjom "społecznościowym" możesz przeglądać statystyki swoje oraz innych użytkowników.

Wygoda gry to podstawowy atut Quake Live. Jednak autorzy postanowili wykorzystać potencjał drzemiący w tego typu dystrybucji i stworzyli społeczność wokół gry. Dzięki temu łatwo nawiązywać znajomości z innymi graczami oraz zajrzeć w ich statystyki. Po każdej grze profil użytkownika aktualizowany jest o bieżące osiągnięcia, by było łatwo obserwować postępy swoje oraz innych. System ten pozwala także bez problemu sprawdzić, kto aktualnie jest najlepszym wśród graczy Quake Live.

Tego typu statystyki mają też inne plusy - pozwalają określić umiejętności gracza. Opierając się na zebranych danych, Quake Live sam zaproponuje grę z przeciwnikami najbardziej zbliżonymi do twojego poziomu umiejętności. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zagrać zarówno ze słabszymi, jak i bardziej doświadczonymi przeciwnikami. Ponadto gra ma wbudowany filtr do wyszukiwania rozgrywek. Można w nim także Quake Live Pierwsza gra z przeglądarki, która zachwyci nawet progamerów zapisywać swoje ustawienia, dzięki czemu zawsze będzie pokazywać tylko gry, które nas interesują.

Werdykt PC World

Werdykt PC World

Co ciekawe, Quake Live oferuje także możliwość gry z botami. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby w spokoju poćwiczyć, wybierając żądany poziom trudności. Także w tym trybie gracz może ustawić tryb dopasowywania umiejętności botów do gracza. Dzięki temu rozgrywka z komputerowym przeciwnikiem może cały czas być bardzo zacięta.

Quake Live działa w oknie przeglądarki w kilku rozdzielczościach, rozgrywkę można prowadzić także na pełnym ekranie. Innym plusem jest łatwo modyfikowalna klawiszologia. Wszystko to składa się na wspaniałą grę, która warta byłaby wydania niemałych pieniędzy. Szczęśliwie, dostępna jest na zawołanie. I to za darmo!

Fakty

- Quake 3: Arena w przeglądarce

- Wszystkie oficjalne mapy i tryby gry

- Możliwość gry z botami

- Funkcje społecznościowe

- Dopasowywanie przeciwników do umiejętności gracza