Qualcomm Mirasol debiutuje w czytniku Kyobo

Firma Qualcomm informowała o pracach z licznymi producentami nad przygotowaniem tabletów i czytników e-booków z wyświetlaczami w technologii Mirasol. Okazuje się, że jedna z tych firm właśnie rozpoczęła sprzedaż pierwszego urządzenia korzystającego z nowej technologii.

Kyobo eReader
Niedawno Qualcomm informował, że pierwsze urządzenia z wyświetlaczami Mirasol tafią na rynek w połowie 2012 roku. Tymczasem koreańska firma Kyobo (nie mylić z Kobo) wprowadziła na rynek czytnik e-booków z 5,7-calowym wyświetlaczem, który już korzysta z tej technologii pozwalającej na prezentację ostrego, kolorowego obrazu w pełnym słońcu.

Ekran Kyobo eReadera ma rozdzielczość 1024 x 768 pikseli przy 223 pikselach na cal. Urządzenie kosztuje 305 dolarów, a sprzedawane jest w internetowym sklepie Kyobo Book Center. Qualcomm pracował nad technologią Mirasol od kilku lat i uważa, że może ona rywalizować zarówno z ekranami LCD, jak i elektronicznym papierem.

Zobacz również:

  • Volvo z 2x szybszym systemem inforozrywki. Kiedy zadebiutuje?

W pełnym słońcu wyświetlacze Mirasol mają sprawdzać się tak samo dobrze jak elektroniczny papier. Posiadają specjalne lustra wykorzystujące promienie słoneczne do podświetlania ekranu. Dysponują też własnym źródłem światła do czytania w ciemności. Oprócz tego, mogą służyć do wyświetlania kolorowych obrazów i filmów. Niektórzy twierdzą, że stanową one ekrany przyszłości.

Qualcomm i Kyobo zaprezentowały nowy czytnik na wspólnej konferencji. Firmy poinformowały, że jeśli będziemy z niego korzystać 30 minut dziennie, to jedno ładowanie baterii wystarczy nam na kilka tygodni pracy.