Qualcomm Quick Charge 5 oficjalnie - szybkie, 100 W ładowanie po USB

Qualcomm zaprezentował najnowsza interpretacje standardu Quick Charge. Piąta generacja umożliwia ładowanie z mocą do 100 W przy wykorzystaniu USB Typu C.

Qualcomm zdecydował się na prezentacje nowego systemu ładowania dla urządzeń mobilnych. Wcześniej w kwietniu 2020 roku zaprezentowano Quick Charge 3+ dla przystępnych cenowo urządzeń, a teraz pokazano najnowszy standard dla flagowców.

Logo Quick Charge 5

Logo Quick Charge 5

Ogłoszony dziś Quick Charge 5 jest bezpośrednim następcą dla Quick Charge 4+. Co ważne standard wprowadza sporo nowości. Kluczową z nich jest umożliwienie ładowania z mocą wynoszącą przeszło 100 W.

Oppo i Realme zaprezentowali już super szybkie systemy ładowania przewodowego o mocy maksymalnej 125 W. Technologia zaprezentowana przez chińskie Oppo jest opatentowana i nie zostanie udostępniona innym producentom. Dodatkowo wymaga ona specjalnych ładowarek, które całą elektronikę zawierają w sobie. Odpowiedzią na super szybkie ładowanie z Chin jest uniwersalny standard Qualcomm Quick Charge 5, który dostępny będzie dla wszystkich producentów smartfonów, którzy korzystają z procesorów Qualcomm Snapdragon.

Qualcomm twierdzi, że nowa technologia szybkiego ładowania jest najszybszym komercyjnym rozwiązaniem w zakresie ładowania na świecie.

Przedstawiciele firmy obiecują, że "Quick Charge 5 umożliwia ładowanie od 0-50 w pięć minut (dla akumulatora 4500mAh)." Wszystko dzięki wykorzystaniu nowej technologii Dual Charge. Oznacza to, że podobnie, jak w rozwiązaniu od Oppo i Realme również Quick Charge 5 ładował będzie dwa mniejsze akumulatory jednocześnie. Całe ogniwo w smartfonie składać się będzie z dwóch mniejszych baterii. Qualcomm obiecuje, że jedna bateria będzie ładowana z prędkością do 50 W.

Kluczowe cechy Quick Charge 5

Kluczowe cechy Quick Charge 5

Producent zapewnia, że nowa technologia będzie o 70% bardziej wydajna od Quick Charge 4+ i oferuje 10 x większą moc ładowania od Quick Charge 1.0. Zauważyć powinniśmy także mniejsze wydzielanie się ciepła podczas ładowania akumulatorów.

Qualcomm w obawie o żywotność akumulatorów zastosował specjalną technologię oszczędzania energii oraz mechanizmy adaptacyjne, które mają wydłużyć żywotność akumulatora.

W chwili obecnej z Quick Charge 5.0 mogą być kompatybilne smartfon wyposażone w procesory Snapdragon 865 lub 865 Plus. Xiaomi już zapowiedziało, że zaprezentuje nowego smartfona z QC 5.

Sprawdź, ile kosztuje Realme X50 Pro 5G z super szybkim, 65 W ładowaniem przewodowym.

Źródło: gizmochina.com