Qualcomm Snapdragon 410 - 64 bity i LTE dla niedrogich smartfonów

Snapdragon 410 to pierwszy 64-bitowy układ SoC amerykańskiej firmy Qualcomm. Zagości w niedrogich smartfonach zapewniając im możliwość skorzystania z prędkości przesyłu danych jaką oferuje technologia 4G LTE.

Firma Qualcomm zapowiedziała swój pierwszy 64-bitowy procesor, Snapdragon 410. Układ wykonany zostanie w 28-nanometrowym procesie produkcyjnym i znajdzie zastosowanie w smartfonach ze średniej półki (Android, Windows Phone i Firefox OS), których cena będzie oscylowała w granicach 150 USD. Jego podstawowe cechy przedstawiają się następująco:

- Adreno 306 GPU

- 4G LTE

- aparat 13 MP

- odtwarzanie wideo 1080p

- GPS, WiFI, NFC, Bluetooth

- obsługa dwóch/trzech kart SIM

Pierwsze smartfony z Qualcomm Snapdragon 410 powinny pojawić się na rynku w drugiej połowie 2014 roku.

64 bity...

Co do magicznych 64 bitów warto przypomnieć, że na początku października Anand Chandrasekhea, dyrektor ds. marketingu firmy Qualcomm, udzielił następującej wypowiedzi odnoszącej się do układu A7 Apple:

"Wiem, że jest dużo hałasu, ponieważ Apple wykorzystało 64-bitowy układ A7. Myślę, że to z ich strony jedynie chwyt marketingowy. W zasadzie zapewnia on konsumentom zero korzyści" - powiedział Chandrasekher w ostatnim wywiadzie udzielonym IDG Newswire dodając jednocześnie, że "główną korzyścią płynącą z z 64-bitowej architektury jest możliwość zaadresowania pamięci powyżej 4 GB. W przypadku obecnie dostępnych smartfonów i tabletów nie jest to więc istotne".

Zobacz również:

  • "Krzyk", "Vice", i wiele więcej - filmy i seriale znikające z HBO GO [25.10-31.10]
  • Czym różni się Android 12 od Androida 11?

Oczywiście ma dużo racji, lecz trochę dziwnie wygląda na tle tych słów dzisiejsza zapowiedź układu Snapdragon 410. Przecież w przypadku niedrogich smartfonów tym bardziej możemy zapomnieć o pamięci RAM powyżej 4 GB...