Qualcomm Snapdragon 730G - procesor stworzony do mobilnego grania

Chociaż Qualcomm już zintegrował w swoich procesorach kilka rozwiązań pod kątem mobilnego grania, zaprezentował coś całkiem nowego: Snapdragon 730G, czyli procesor Snapdragon 730 zoptymalizowany pod kątem gier.

Mobilne granie to obecnie kolosalny rynek - w samych Chinach do regularnej zabawy na smartfonach przyznaje się 586 milionów graczy, czyli dwa razy więcej osób, niż wynosi cała populacja USA! Qualcomm zaprezentował procesor Snapdragon 730G, choć bez deklaracji, do jakich telefonów trafi. Jak do tej pory produkty firmy napędzały gamingowe telefony Asus ROG i Razer, więc prawdopodobnie 730G znajdzie się w nowych modelach tych marek.

Większość smartfonów klasy premium używa ośmiordzeniowych procesorów, jak Snapdragon 855, ale obie "siedemsetki" - czyli Snapdragon 730 i Snapdragon 730G - mają niemal identyczną z nim specyfikację. Różnica to układ graficzny Adreno 618, pozwalający na szybsze o 15% renderowanie grafiki.

Snapdragon 730/730G - specyfikacja

  • Procesor: Kryo 470, 64-bit, 8 rdzeni, maksymalne taktowanie 2.2GHz
  • Układ graficzny: Adreno 618 GPU
  • Procesor obrazu: Spectra 350
  • Hexagon 688 AI Tensor Accelerator DSP + Vector eXtensions

Qualcomm zaprojektował procesory Snapdragon 730 i 730G w ten sposób, że na dwóch rdzeniach spoczywa ciężar wydajności, a sześć jest mniej energożernych i służą pomocą tamtej dwójce. W Snapdragon 855 jest to podział 4x4. Podobnie jak i w innych Snapdragonach, tutaj także mamy grafikę Adreno oraz dedykowany aparatom smartfona procesor obrazu Spectra, do tego dochodzi odpowiedzialny za SI Hexagon DSP. Do tego integralną częścią jest modem Snapdragon X15 LTE, wspierający Wi-Fi 6.

Qualcomm Snapdragon 730G - procesor stworzony do mobilnego grania

Qualcomm deklaruje, że Snapdragon 730G da lepsze o 25% wyświetlanie grafiki niż Snapdragon 710 i o 35% lepszą wydajność procesora. Jest to zarazem pierwszy czip z serii "7", który wspiera "granie w HDR". Inne dedykowane mobilnej rozrywce rozwiązania, to wsparcie dla Vulkan 1.1, które - zdaniem Qualcomm - zużywa 20% mniej energii niż OpenGL ES. Procesor będzie mieć także coś, co producent nazwał "Jank Reducer" - jest to technologia wygładzania obrazu, która ma zapobiegać jego zacinaniu podczas grania przy 30 fps - oraz rozwiązania mające eliminować spowolnienie transferu Wi-fi, aby nie psuć rozrywki online. Qualcomm oznajmił również, że pracuje z czołowymi producentami gier mobilnych, aby procesor był zoptymalizowany pod kątem ich produkcji oraz zawierał "rozszerzenie anti-cheaterskie".

Zarówno 730, jak i 730G posiadają zintegrowany procesor obrazu Spectra 350 DSP. Wspiera trzy obiektywy (szerokokątny, teleobiektyw oraz standardowy), odpowiada za efekt bokeh (nawet przy nagrywaniu klipów w 4K). Użytkownicy będą zarządzać telefonem przy pomocy silnika SI czwartej generacji - Hexagon 688. SI ma korzystać z uczenia maszynowego, do czego będzie wykorzystywać technologię chmury za pomocą akceleratora Cloud AI 700.