Qualcomm Snapdragon z czterema rdzeniami za rok w tabletach

Nowe, czterordzeniowe procesory Snapdragon zaprojektowano z myślą o tabletach z systemem Windows 8. Będą one częścią linii produktów S4 opartych na architekturze ARM. Wśród nich znajdą się też układy jednordzeniowe i dwurdzeniowe o częstotliwościach od 1,5 do 2,5 GHz.

Qualcomm Snapdragon

Windows 8 będzie pracował z procesorami ARM. Microsoft wybrał Qualcomma, Texas Instruments i Nvidię jako pierwszych producentów, którzy maja przygotować odpowiednie układy. Tablety z chipami S4 będą wyposażone w procesory graficzne Adreno obsługujące DirectX 9.3 systemu Windows 8. Ma to zapewnić realistyczną grafikę. Na razie nie podano daty ukazania się tych tabletów.

Qualcomm i jego Snapdragon rywalizują z układami Tegra od NVIDII. Niedawno ta druga firma ogłosiła, że Asus Eee Pad Transformer Prime będzie pierwszym czterordzeniowym tabletem dzięki układowi Tegra 3. Qualcomm też nie próżnuje i współpracuje obecnie z czołowymi producentami nad przygotowanie 30 modeli tabletów z chipami Snapdragon.

Obsługa ARM przez Windows 8 jest dla firmy szansą na sprzedaż większej ilości układów dla laptopów i tabletów. Przewagą Snapdragonów S4 ma być silna integracja z technologiami komunikacyjnymi. Każdy układ wyposażony będzie w modem 3G i 4G, czym na razie nie mogą pochwalić się NVIDIA i Texas Instruments.

Nowe czterordzeniowe układy Snapdargon zostaną wykonane w technologi 28 nanometrów, która wpłynie na poprawienie ich wydajności przy jednoczesnej redukcji poboru energii. Dzięki temu tablety z chipami S4 powinny być cieńsze i bardziej energooszczędne. Pojawia się jednak pytanie, czy tablety naprawdę potrzebują czterordzeniowych procesorów takich jak zapowiadany Snapdragon lub NVIDIA Tegra 3? Zweryfikuje to rynek.