Qualcomm ma problem - jest nim MediaTek Dimensity 1000+ 5G

Tajwańczycy produkują coraz lepsze procesory. Najnowsze układy Dimensity są realnym zagrożeniem dla procesorów Qualcomm Snapdragon.

Na rynku smartfonów od lat mamy kilku dużych graczy produkujących procesory mobilne. Mowa o Qualcomm'ie produkującym układy z rodziny Snapdragon, MediaTek'u, który od lat znany jest z tanich oraz energochłonnych procesorów. O swój kawałek tortu walczy także Samsung, Apple oraz Huawei. Ci producenci projektują własne procesory Exynos, Apple A oraz Kirin.

Qualcomm ma problem - jest nim MediaTek Dimensity 1000+ 5G

Źródło: slashgear.com

MediaTek podobnie, jak AMD przez kilka lat pozostawał w tyle. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że czasy, kiedy MediaTek produkował mało wydajne, przegrzewające się konstrukcje do tanich konstrukcji dawno minął. Podobnie, jak czerwoni również MediaTek nadrobił straty.

Na rynku pojawiły się nowe układy z rodziny Dimensity. Koncentrują się one na implementacji modemu sieci 5G w przystępnej cenie. Procesory, które już pojawiły się w pierwszych modelach smartfonów zbierają pozytywne recenzje.

Teraz do rodziny najnowszych układów MediaTek'a dołącza procesor Dimensity 1000+, który posiada zintegrowany modem sieci 5G. Podobne rozwiązanie stosowane jest w najdroższym Snapdragonie 865.

Zarówno Qualcomm, jak i MediaTek koncentrują się obecnie na procesorach z obsługą sieci 5G. Dotychczas modem był oddzielnym elementem, który zajmował cenne miejsce w obudowie, a na dodatek zużywał więcej energii, niż zintegrowane układy z modemem sieci 4G LTE.

Pierwszymi procesorami z wbudowanym modemem sieci 5G są układy Qualcomm Snapdragon 765G oraz 865. Teraz do gry dołącza również MediaTek ze swoim chipem Dimensity 1000+. Oprócz wbudowanego modemu sieci 5G układ kompatybilny jest z najnowszymi standardami łączności - Wi-Fi 6 oraz Bluetooth 5.1.

Procesor oferuje cztery rdzenie Cortex-A77 o taktowaniu 2,6 GHz oraz cztery energooszczędne rdzenie Cortex-A55 o taktowaniu 2,0 GHz. Nie zabrakło obsługi 144 Hz wyświetlaczy oraz optymalizacji gier.

Wiele wskazuje na to, ze najnowszy układ Dimensity 1000+ jest realna alternatywą dla Snapdragona 765G, który zdominował rynek smartfonów ze średniej półki cenowej w Q1 2020. Pierwsze smartfony z najnowszym procesorem powinny pojawić się w najbliższych tygodniach.

Sprawdź, ile kosztuje OnePlus 8 z procesorem Snapdragon 865.

Źródło: slashgear.com