Qualcomm ma problem - jest nim MediaTek Dimensity 1000+ 5G

Tajwańczycy produkują coraz lepsze procesory. Najnowsze układy Dimensity są realnym zagrożeniem dla procesorów Qualcomm Snapdragon.

Na rynku smartfonów od lat mamy kilku dużych graczy produkujących procesory mobilne. Mowa o Qualcomm'ie produkującym układy z rodziny Snapdragon, MediaTek'u, który od lat znany jest z tanich oraz energochłonnych procesorów. O swój kawałek tortu walczy także Samsung, Apple oraz Huawei. Ci producenci projektują własne procesory Exynos, Apple A oraz Kirin.

Qualcomm ma problem - jest nim MediaTek Dimensity 1000+ 5G

Źródło: slashgear.com

MediaTek podobnie, jak AMD przez kilka lat pozostawał w tyle. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że czasy, kiedy MediaTek produkował mało wydajne, przegrzewające się konstrukcje do tanich konstrukcji dawno minął. Podobnie, jak czerwoni również MediaTek nadrobił straty.

Zobacz również:

Na rynku pojawiły się nowe układy z rodziny Dimensity. Koncentrują się one na implementacji modemu sieci 5G w przystępnej cenie. Procesory, które już pojawiły się w pierwszych modelach smartfonów zbierają pozytywne recenzje.

Teraz do rodziny najnowszych układów MediaTek'a dołącza procesor Dimensity 1000+, który posiada zintegrowany modem sieci 5G. Podobne rozwiązanie stosowane jest w najdroższym Snapdragonie 865.

Zarówno Qualcomm, jak i MediaTek koncentrują się obecnie na procesorach z obsługą sieci 5G. Dotychczas modem był oddzielnym elementem, który zajmował cenne miejsce w obudowie, a na dodatek zużywał więcej energii, niż zintegrowane układy z modemem sieci 4G LTE.

Pierwszymi procesorami z wbudowanym modemem sieci 5G są układy Qualcomm Snapdragon 765G oraz 865. Teraz do gry dołącza również MediaTek ze swoim chipem Dimensity 1000+. Oprócz wbudowanego modemu sieci 5G układ kompatybilny jest z najnowszymi standardami łączności - Wi-Fi 6 oraz Bluetooth 5.1.

Procesor oferuje cztery rdzenie Cortex-A77 o taktowaniu 2,6 GHz oraz cztery energooszczędne rdzenie Cortex-A55 o taktowaniu 2,0 GHz. Nie zabrakło obsługi 144 Hz wyświetlaczy oraz optymalizacji gier.

Wiele wskazuje na to, ze najnowszy układ Dimensity 1000+ jest realna alternatywą dla Snapdragona 765G, który zdominował rynek smartfonów ze średniej półki cenowej w Q1 2020. Pierwsze smartfony z najnowszym procesorem powinny pojawić się w najbliższych tygodniach.

Sprawdź, ile kosztuje OnePlus 8 z procesorem Snapdragon 865.

Źródło: slashgear.com