Qualcomm pompuje nowe życie w smartwatche. Prezentuje chip Snapdragon Wear 3100

Jedną z niewątpliwych wad dzisiejszych inteligentnych zegarków jest dość krótki czas pracy na baterii. Być może właśnie dlatego część konsumentów odkłada ich zakup na później albo wybiera bardziej oszczędne energetycznie opaski fitness. Problem próbuje rozwiązać Qualcomm. Nowy chip Snapdragon Wear 3100 skupia się głównie na wydłużeniu czasu pracy smartwatcha.

Snapdragon Wear 3100. Fot. Qualcomm

Snapdragon Wear 3100 to bezpośredni następca dobrze znanego układu Snapdragon Wear 2100 występującego powszechnie w inteligentnych zegarkach opartych na platformie Wear OS (dawniej Android Wear). Tym razem producent skupił się całkowicie na optymalizacji zużycia energii, w celu wydłużenia czasu pracy na baterii.

Główny procesor pozostał praktycznie bez zmian, ale pojawił się nowy niskonapięciowy koprocesor o wdzięcznej nazwie QCC1110. Jego zadaniem jest obsługiwanie funkcji smart zegarka w trakcie, kiedy sam użytkownik z niego nie korzysta. Odpowiada za wyświetlanie czasu, nasłuchiwanie komend głosowych i monitorowanie pulsu. Może się wydawać, że to mało ważne zadanie, jednak zdaniem producenta użytkownicy aktywnie wykorzystują smartwatche zaledwie przez 5 proc. czasu ich noszenia.

Zobacz również:

  • Właśnie poznaliśmy serce Samsunga Galaxy S22 i Xiaomi Mi 12!
  • Smartwatch dla dziecka? O tych funkcjach musisz pamiętać

Przyszłe inteligentne zegarki wyposażone w układ Snapdragon Wear 3100 i pracujące pod kontrolą systemu Wear OS będą w stanie pracować od 4 do nawet 12 godzin dłużej. Jedno z usprawnień zastosowanych w nowym układzie dotyczy wykorzystania czujnika GPS i pulsometru na długich dystansach podczas aktywności fizycznej (biegania, jazdy na rowerze lub pływania). Smartwatch z baterią o pojemności 450 mAh powinien z takim obciążeniem wytrzymać nawet 15 godzin.

Dodatkowo w trybie tradycyjnego zegarka (po wyłączeniu wszystkich inteligentnych funkcji) za sprawą nowego układu Snapdragon Wear 3100 przy zaledwie 20 proc. baterii urządzenie ma wytrzymać bez ładowania cały tydzień. To dobra wiadomość dla podróżujących, którzy nie mają ochoty zabierać ze sobą ładowarki.

Pierwsze smartwatche z układem Snapdragon Wear 3100 zobaczymy jeszcze w tym roku.