Qualia 001 Creation Box - czarodziej obrazu od Sony

Koncern Sony poszerzy wkrótce serię produktów Qualia o urządzenie przetwarzające obraz, które jest w stanie znacznie polepszyć jego jakość. Qualia 001 Creation Box może poprawić obraz zarówno w standardowej, jak i wysokiej jakości (HD).

W Qualia 001 Creation Box o rozmiarach typowego magnetowidu cyfrowego (VCR), zastosowano najnowszą technologię przetwarzania obrazu - sercem urządzenia jest układ o nazwie DRC-MFv2, który po raz pierwszy został zaprezentowany przez Sony w sierpniu ubiegłego roku.

Sony Qualia 001 Creation Box

Sony Qualia 001 Creation Box

Chip jest w stanie poprawić jakość obrazu wyświetlanego z konwencjonalnych źródeł, odtwarzacza DVD, magnetowidu VHS, czy też analogowej transmisji telewizyjnej, na tyle, że przypomina ona materiał wideo HD. Jest również w stanie polepszyć jakość samych materiałów wideo w jakości high-definition. Obie funkcje wykonywane są dzięki specjalnemu algorytmowi, który wyostrza krawędzie obiektów na danym obrazie.

Do kolejnych funkcji układu należy obsługa 3-krotnego zoomu obrazu. Podczas maksymalnego zbliżenia, dla każdego piksela obrazu jest tworzonych 36 dodatkowych, utworzonych z oryginalnego, co owocuje mniejszą utratą jakości, niż w przypadku stosowania zoomu cyfrowego.

Podczas pierwszego pokazu Qualia 001 Creation Box, można było zauważyć widoczną różnicę pomiędzy przetworzonym przez urządzenie materiałem, a obrazem nie poddanym obróbce. Obraz wydawał się mieć większą ostrość oraz rozdzielczość.

Sony Qualia 001 Creation Box

Sony Qualia 001 Creation Box

Co ciekawe, produkt nadaje się również do ewentualnych aktualizacji. Po zdjęciu obudowy znajdziemy w nim niewielkie pudełko wielkości taśmy wideo. Moduł określany mianem "reality evolution accelerator", który odpowiada za regulację wielu parametrów pracy Qualia 001 Creation Box, ma w przyszłości pozwolić na dodawanie nowych funkcji lub modyfikowanie już istniejących - twierdzi Koji Yamamura, deputy general manager w dziale rozwoju produktów z serii Qualia.

Jak twierdzą przedstawiciele Sony, produkt skierowany będzie dla osób zainteresowanych poprawą jakości obrazu telewizyjnego, niezależnie od tego, czy są oni entuzjastami kina domowego, czy też zwykłymi posiadaczami kilkuletnich telewizorów. Niestety, Qualia 001 Creation Box nie będzie tanim urządzeniem - już 29 stycznia trafi do japońskich sklepów i będzie tam kosztować 5080 USD. Sony nie ogłosiło jeszcze swoich planów odnośnie daty sprzedaży w innych regionach świata.


Zobacz również