Quanta - warsztat webmastera

Quanta Plus to coś więcej niż tylko edytor html-a dla Linuksa. Wraz z kolejnymi wersjami przerodził się on niemal w kompletne środowisko programistyczne, pozwalające na stworzenie naprawdę rozbudowanych serwisów WWW.

Quanta - warsztat webmastera

Quanta Plus

Początkowo projektowany z zamysłem stworzenia edytora, ułatwiającego szybką edycję i tworzenie stron html, z czasem rozrósł się o naprawdę rozbudowane funkcje dla wymagających webmasterów. Quanta obsługuje m.in. składnię języka html i php, pracę z edytorem ułatwia konfigurowalne i wyraźne kolorowanie kodu, automatycznie generowany podgląd, okno zarządzania całymi projektami (zestawem stron, kompletnym serwisem), kontekstowa edycja tagów html, autouzupełnianie tagów, wbudowane szablony oraz dokumentacja (m.in. do języków programowania).

W najnowszej wersji Quanta Plus 3.3 BE 2 dodano sporo nowych opcji, m.in. debugowanie kodu pisanego w języku php, poprawiono opcję edycji kaskadowych arkuszy stylów (CSS), autouzupełniania oraz widok tzw. drzewa.

Quanta, rozprowadzana na zasadzie licencji GPL, działa na systemach linuksowych z zainstalowanym środowiskiem KDE. Aktualna wersja jest ostatnią, która będzie działać z wersją KDE 3.1.x.

Jednocześnie trwają prace nad projektem KDEWebDev - KDE Web Development. W ramach zintegrowanego środowiska pojawi się w nim właśnie Quanta Plus, a także sporo innych, przydatnych webmasterom programów. Będą to m.in. KimageMapEditor (do tworzenia tzw. map obrazu), KfileReplace (do wykonywania operacji "znajdź i zamień" na wielu plikach jednocześnie), KlinkStatus (do sprawdzania poprawności linków). Z tego też powodu nowsze wersje programów znajdziemy już niedługo na przygotowywanej przez producenta stronie –http://kdewebdev.org

Quanto 3.3 BE 2 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.idg.pl/ftp/linux_345/Quanta.3.3.BE.2.html

Więcej informacji:

http://quanta.sourceforge.net