QuarkXPress 5.0, ale nie dla OS X

Ukazała się długo oczekiwana piąta wersja QuarkXPressa, kombajnu DTP oferująca nowe narzędzia do drukowania i projektowania WWW, ale przystosowana do pracy jedynie w 'klasycznych' Mac OS.

Wydając 'niekarbonizowanego' QuarkXPressa 5.0, przedstawiciele Quarka oświadczyli jednocześnie, że prace nad edycją dla Mac OS X trwają i ma ona wkrótce pojawić się na rynku. Długo oczekiwany 'nowy Quark' wykorzystuje przemysłowe standardy do generacji zawartości do druku, sieci czy książek elektronicznych, obsługuje wiele formatów plików (włącznie z HTML, PDF i XML), a nowe funkcje tabel pozwalają na wprowadzanie do nich obrazków i tekstów i wykorzystywanie ich jak elementów projektu. Nowe opcje warst umożliwiają z kolei wydzielanie elementów z dokumentów QuarkXPressa, co pozwala na eksperymentowanie z kompozycją w tym samym dokumencie. Jeśli np. w jednej wersji tekst ma oblewać element graficzny, a w innej kończyć się na marginesie -to nie trzeba przechowywać kilku wersji tego samego tekstu, aby modyfikować cały projekt.

Oprócz tego QuarkXPress 5.0 oferuje usprawniony interfejs drukowania, wzmocnioną obsługę PDF, menu kontekstowe, wydajniejsze mechanizmy zarządzania kolorami, a nowe narzędzia do projektowania WWW korzystają z tych samych palet, menu i okien dialogowych, co tradycyjne narzędzia DTP. Według przedstawicieli Quarka, najnowsza wersja programu podczas eksportu projektu WWW generuje 'czysty' HTML, co oszczędza pracy programistom konwertującym projekt w funkcjonalną witrynę WWW. QuarkXPress 5.0 jest dostępny w wersjach dla systemów Mac OS i Windows, jego cena wynosi 899 USD, a użytkownicy QuarkXPress 4.x mogą dokonać uaktualnienia za 299 USD, natomiast cena dla posiadaczy QuarkXPress 3.x wynosi 399 USD.

http://www.quark.com


Zobacz również