QuarkXPress 6.0 nareszcie jest

Ściśle zintegrowany z OS-em X software'owy standard branży wydawniczej daje projektantom większą elastyczność.


Ściśle zintegrowany z OS-em X software'owy standard branży wydawniczej daje projektantom większą elastyczność.

Dość długo czekaliśmy na nowy produkt Quarka. Firma ta jednak nie próżnowała i owocem tej pracy jest QuarkXPress 6.0, przygotowany specjalnie dla Mac OS-a X i pracujący wyłącznie w wersji OS X 10.2 oraz wyższych. Ten ruch zmusi wreszcie łamaczy do przejścia na środowisko OS-a X, pozostawiając za sobą środki alternatywne: niespójne odświeżanie ekranów w wersjach XPress 4 i 5 w trybie Classic OS X, ciągłe przełączanie między systemami OS 9 i OS X oraz ogólne problemy przy używaniu XPressa 4 oraz 5 w OS-ie X.

Ale czy XPress 6 oferuje cokolwiek więcej niż bezproblemową współpracę z OS-em X?

I czy istnieje jakikolwiek powód do pozostania przy XPressie (a nieprzejście do coraz bardziej przybierającego na sile Adobe InDesigna)? Odpowiedź na oba pytania brzmi "tak"!

Co nowego?

W QuarkXPressie 6 wprowadzono wiele znaczących ulepszeń: wielokrotne cofanie i ponawianie wykonanych czynności, możliwość synchronizowania tekstu w ramach layoutu, wbudowane tworzenie PDF-ów, możliwość konwertowania layoutów przeznaczonych do wydruku na format internetowy i odwrotnie oraz możliwość tworzenia kilku layoutów z różnymi specyfikacjami w jednym pliku.

Każde z tych ulepszeń czyni XPressa bardziej użytecznym i elastycznym programem.

W XPressie 6 usprawniono także wiele funkcji dostępnych już w wersji 5., np. przewijanie i funkcje menu dla layoutów internetowych oraz formatowanie całych tabel i poszczególnych komórek.

Wielu użytkowników XPressa zrezygnowało z wersji 5. z różnych powodów i wciąż używa wersji 4. Dla nich przejście od razu na wersję 6. będzie znacznym usprawnieniem: tworzenie tabel przez dodawanie całych wierszy lub kolumn, tworzenie stron internetowych, tworzenie przezroczystych teł w eksportowanych plikach PDF oraz warstwy.

Ale ze względu na fakt, że wiele osób nie przeszło nawet na wersję 5., nowy format plików nieprędko stanie się popularny.

XPress 6 nie potrafi zapisywać plików w formacie wersji 4., jest za to w stanie zapisać pliki w formacie wersji 5. Kompatybilność odczytu jest o wiele większa, XPress 6 jest w stanie odczytać pliki w formacie od wersji 3. wzwyż. Ale jeśli zdecydujesz się przejść na XPressa 6, wszyscy twoi koledzy i kontrahenci, z którymi wymieniasz pliki, będą musieli przejść na wersję 6. w OS-ie X lub przynajmniej na wersję 5. na OS-ie 9.

Będziesz także zmuszony do wymiany wszystkich rozszerzeń XTensions na wersje kompatybilne z XPressem 6.

Dotyczy to także uaktualnień do menedżerów czcionek DiamonsSoft FontReserve i Extensis Suitcase.

Dopóki nie są one dostępne, nie będziesz mógł automatycznie aktywować czcionek w XPressie 6. Za każdym razem, gdy dokument używa nie aktywowanych jeszcze czcionek, trzeba wyjść z XPressa, aktywować czcionki w swoim menedżerze i ponownie uruchomić XPressa. Zdarza się, że użytkownicy FontReserve muszą także deaktywować i reaktywować czcionki, aby XPress 6 mógł je zobaczyć.

QuarkXPress 6.0 nareszcie jest

<b>Automatyczna synchronizacja</b> Kiedy oznaczysz pole tekstowe lub ścieżkę jako zsynchronizowany tekst, jego zawartość może zostać przeniesiona do innych pól lub ścieżek, a zmiany tekstowe automatycznie zostaną wykonane we wszystkich zsynchronizowanych obiektach. Ale w każdym obiekcie tekst może być sformatowany w różny sposób.

W moim systemie XPress nie rozpoznawał poprzednio aktywowanych czcionek, dopóki nie wykonałem tej operacji.

Wydaje się, że mniejsi twórcy plug-inów powinni jeszcze chwilę zaczekać z aktualizacją swoich produktów, aż powstaną pewne trendy, wszak większość z nich nawet nie tworzyła rozszerzeń do wersji 5. XPress. Lowly Apprentice Production, Badia Software, Em Software i Gluon planują wydać rozszerzenia kompatybilne z wersją 6. jeszcze na jesieni (niektóre powinny być dostępne już teraz).

Extensis zapowiedział aktualizację swojego popularnego programu narzędziowego QX-Tools, który nie był aktualizowany od XPressa 4.