QuarkXPress 6.5

Quark z pewnością ma nadzieję, że wersja 7. QuarkXPressa zwali wszystkich użytkowników z nóg. Tymczasem firma musi zdawać sobie sprawę, że wiele osób nie będzie chciało czekać aż do pojawienia się tej wersji, szczególnie że coraz większą popularność zdobywa Adobe InDesign.

Quark z pewnością ma nadzieję, że wersja 7. QuarkXPressa zwali wszystkich użytkowników z nóg. Tymczasem firma musi zdawać sobie sprawę, że wiele osób nie będzie chciało czekać aż do pojawienia się tej wersji, szczególnie że coraz większą popularność zdobywa Adobe InDesign.

QuarkXPress 6.5
Aby zapełnić lukę między trochę niedorobionym Quarkiem 6.0 i oczekiwaną wersją 7.0, producent przedstawił pośrednie rozwiązanie - wersję oznaczoną numerem 6.5, która została wyposażona w wiele niezwykłych funkcji. Co ciekawe, jest ona dostępna za darmo dla zarejestrowanych użytkowników.

Zainstalowanie tej poprawki rozwiązuje wiele dokuczliwych niedogodności, a także dostarcza drobne ulepszenia. Teraz możliwe jest na przykład grupowanie tabel i zapisywanie preferencji spadów wraz ze stylami drukowania. Jednak największą atrakcją jest zestaw trzech nowych rozszerzeń XTension, które znacząco zwiększają możliwości programu.

QuarkXPress 6.5

Edycja obrazków. Nowe rozszerzenie QuarkVista XT pozwala na wykonywanie typowych operacji edycji zdjęć i obrazków bezpośrednio w dokumencie Quarka.

Pierwsze z tych rozszerzeń nosi nazwę QuarkXClusive i stanowi zbiór narzędzi do obsługi zmiennych danych w układzie strony. W przeciwieństwie do statycznych, skomplikowanych rozwiązań stosowanych w innych produktach (na przykład w Illustratorze), QuarkXClusive to wygodne narzędzie, a do tego zaskakująco łatwe w użyciu. Jego włączenie powoduje dodanie do Quarka nowego menu i wielu palet. Po wybraniu bazy danych i listy nagłówków z zewnętrznych plików tekstowych można przypisać nazwy pól do pól obrazków i tekstowych. Możliwe jest wyświetlanie podglądu zmieniających się atrybutów zmiennych, a także utworzenie bardziej skomplikowanych reguł do obsługi danych warunkowych.

QuarkXPress 6.5

Warstwy Photoshopa Quark obsługuje w końca zwykłe warstwy Photoshopa, które są dostępne poprzez typową paletę.

Niestety, w chwili obecnej rozszerzenie QuarkXClusive współpracuje tylko z prasami cyfrowymi HP Indigo. Na szczęście dostępna jest komenda, pozwalająca wygenerować ze zmiennego układu wiele plików PDF. Pliki takie są niezależne od urządzenia wyjściowego.

Drugie ważne rozszerzenie nosi nazwę PSD Import XT i dodaje obsługę plików Photoshopa w formacie PSD. Z jego pomocą można uzyskać ograniczony dostęp do warstw, kanałów i ścieżek Photoshopa. Na ekranie wyświetlana jest paleta w stylu Adobe, która przedstawia miniatury wszystkich warstw. Poszczególne warstwy można wyświetlać i ukrywać, a nawet zmieniać ich ustawienia przezroczystości i mieszania.

W podobny sposób można przełączać poszczególne kanały oraz aktywować kanały alfa. Na karcie Paths są przedstawiane miniatury ścieżek wycinania, które zostały osadzone w obrazie.

Niestety, obsługa formatu PSD nie jest kompletna. Nie można zmieniać kolejności warstw, a ustawienia przezroczystości wpływają tylko na inne warstwy w obrębie danego obrazka - nie jest możliwa ich interakcja z innymi obiektami na stronie Quarka.

Ostatnie rozszerzenie, które zostanie tu przedstawione, nosi nazwę QuarkVista XT i służy do modyfikowania zdjęć i obrazków. Za pomocą menu programu i palety rozszerzenia można edytować obrazki bitmapowe, ale już nie pliki wektorowe. Dostępne są wszystkie typowe narzędzia (Levels, Curves, Hue/Saturation, Brightness/Contrast itd.), a także niektóre efekty do manipulowania kolorami (Desaturate, Invert i Posterize) i pikselami obrazka (Unsharp Mask, Add Noise i Gaussian Blur). Ich obsługa nie powinna sprawiać żadnych kłopotów osobom, które miały wcześniej do czynienia z Photoshopem lub podobnym programem.

Każda zmiana jest rejestrowana przez paletę, co pozwala zmieniać ustawienia, zmieniać kolejność wielu efektów, a także włączać i wyłączać wybrane modyfikacje. QuarkXPress zapamiętuje te zmiany podczas zapisywania plików projektu. Jeśli taki plik zostanie otwarty przez posiadacza starszej wersji Quarka, zobaczy on odpowiednie ostrzeżenie, ale również uzyska dostęp do układu dokumentu. W takim przypadku wyświetlane będą oryginalne obrazki, a nie te, które zostały zmodyfikowane.

Z tego powodu lepszym rozwiązaniem będzie użycie komendy Save Picture z menu File, a następnie ponowne zastosowanie modyfikacji dla plików źródłowych lub nowych plików, które zostaną automatycznie powiązane z dokumentem. Proces ten można przeprowadzać dla poszczególnych obrazków lub dla wszystkich plików naraz. Niestety, rozszerzenie QuarkVista XT nie współpracuje z obrazkami w formacie PSD.

Kupić, nie kupić

W tym przypadku nie ma co się zastanawiać. To uaktualnienie jest dostępne za darmo i raczej powinno zostać zainstalowane na komputerach wyposażonych w Quarka 6.0 i 6.1. Co ciekawe, autorom nie tylko udało się naprawić większość błędów i niedoróbek ze starszych wersji programu, ale także wprowadzić nowe i przydatne funkcje. Być może właśnie dzięki tym zmianom Quarkowi uda się powstrzymać część użytkowników przed przesiadką na Adobe InDesigna.

Należy jednak pamiętać, że InDesign stanowi znacznie tańszą ofertę, szczególnie w pakiecie Creative Suite. Oznacza to, że Quark nie powinien zasypiać gruszek w popiele i nie czekać zbyt długo z wersją 7. swojego programu.

produkt QuarkXPress 6.5

producenthttp://www.quark.com

cena brutto darmowy (dla użytkowników Quarka 6.0 i 6.1)

konkurenci Adobe InDesign

kontakt Cortland,http://www.quark.com.pl

za:

Darmowa aktualizacja, która została zaopatrzona w wiele ciekawych funkcji; możliwość edycji obrazków i natywnych plików Photoshopa, narzędzie do impozycji.

przeciw:

Brak niektórych funkcji Adobe InDesigna.