QuarkXPress 7.0 - garść nowych szczegółów

Firma Quark Inc. wybrała połowę września, aby po raz pierwszy publicznie zaprezentować paletę możliwości najnowszej edycji swojego sztandarowego dzieła. Jedną z najbardziej znaczących nowości w QuarkXPress 7 są tzw. "strefy kompozycyjne", które umożliwiają pracę wielu współużytkowników jednocześnie nad jednym dokumentem.

O kilku funkcjonalnościach najnowszego QuarkXPress wiedzieliśmy już od dobrych kilku miesięcy, jednak Quark Inc. do końca utrzymał niektóre z nich w tajemnicy. Wśród nowości w programie należy wymienić m.in. wspomniane wcześniej "strefy kompozycyjne", które umożliwiają twórcom layoutów, edytorom lub innym użytkownikom jednoczesną pracę na tym samym dokumencie i automatyczne śledzenie zmian wprowadzanych przez współużytkowników. Dzięki użyciu tzw. "Job Jackets", w obrębie jednej grupy roboczej można będzie, jak zapowiada Quark Inc., współdzielić specyfikację jednego lub więcej projektów. Producent zapowiada, że siódma wersja QuarkXPress ułatwi pracę wielu użytkowników w jednym środowisku roboczym, co ma wpłynąć na zmniejszenie liczby błędów powstających w czasie pracy.

Funkcja "Job Jackets" wykorzystuje wewnętrzną sieć firmową do wymiany informacji oraz otwarte formaty plików do przekazywania danych. Oparta jest na standardzie JDF (Job Definition Format), który zapewnia ujednolicony format przechowywania informacji zwiazanych z przygotowaniem dokumentów do druku oraz automatyzację procesów związanych z drukowaniem. Pliki JDF mogą zawierać m.in. dane dotyczące drukowania, ale i skanowania, oprawy i wycinania, a także dystrybucji dokumentów.

Praca z kolorami

Siódma wersja QuarkXPress dostarcza również narzędzia zapewniające zgodność i automatyzację zmian wprowadzanych w projekcie (m.in. synchronizacja tekstu, grafik oraz właściwości obiektów - w tym formatowania tekstu, efektów graficznych, barw i cieni). Należy w tym miejscu wspomnieć właśnie o palecie Synchronizacja, do której można dodawać wiele rodzajów obiektów. Po dodaniu obiektu (np. pola tekstowego), użytkownik będzie mógł sprecyzować, co ma podlegać synchronizacji - atrybuty obiektu, atrybuty zawartości lub sama zawartość. Zmiany wprowadzone do jednego zsynchronizowanego obiektu wpłyną na wszystkie pojawiające się w projekcie obiekty danego typu.

Jak przekonuje producent, w QuarkXPress 7 poprawiono również zarządzanie i edycję grafik poprzez:

- łatwy dostęp do opcji kontroli barw

- proste opcje podglądu projektu

- nowe funkcje przezroczystości.

Można teraz ustawić przezroczystość każdego elementu projektu (m.in. tekst, obrazy, pola, ramki, linie, tabele. itp). Funkcje przezroczystości oferują również możliwość tworzenia i dostosowania cieni oraz masek obiektów z wykorzystaniem kanałów alfa (w tym natywnej przezroczystości w formatach Photoshopa, PSD i TIFF), jak również edycji masek w locie.

Obróbkę obrazu umożliwia, wprowadzony jeszcze w wersji 6.5, edytor QuarkVista, z usprawnionymi funkcjami regulacji jasności, kontrastu, balansu i nasycenia kolorów oraz dodawania filtrów i innych efektów specjalnych. Dodatkowo, w nowej wersji znalazła się obsługa kilku kolejnych formatów plików, a także obsługa formatów Unicode i OpenType, dzięki czemu użytkownik może mieć większą swobodę w korzystaniu z czcionek OpenType i znaków specjalnych. Inną ciekawą funkcjonalnością mogą okazać się również udoskonalone funkcje tworzenia i edycji tabel.

Aplikację zaprezentowano podczas konferencji Seyboald Chicago 2005, w centrum Hyatt Regency McCormick w Chicago. Siódma wersja programu to pierwsza tak poważna aktualizacja QuarkXPress od ok. 2 lat.

Czego zabrakło?

Nie wiadomo na razie, jakie są wymagania systemowe QuarkXPress 7. Nieznana jest też cena, którą trzeba będzie zapłacić za tę aplikację. Na stronie Quark Inc. brak jakichkolwiek informacji na ten temat.


Zobacz również