QuickTime 3.0 Pro - dlaczego warto zapłacić

Technologia QuickTime na dobre zadomowiła się wśród twórców audio-wideo, prezentacji multimedialnych, natomiast przebojem wkracza na arenę Internetu. Skupimy uwagę na możliwościach płatnej wersji Pro.


Technologia QuickTime na dobre zadomowiła się wśród twórców audio-wideo, prezentacji multimedialnych, natomiast przebojem wkracza na arenę Internetu. Skupimy uwagę na możliwościach płatnej wersji Pro.

Nowa wersja popularnego rozszerzenia QuickTime oznaczona numerem 3.0 okazała się dużym sukcesem twórców z Apple Computers. Technologia QuickTime na dobre zadomowiła się wśród twórców audio-wideo, prezentacji multimedialnych, natomiast przebojem wkracza na arenę Internetu.

Przełomowe okazało się także podejście firmy Apple do dystrybucji rozszerzenia. Pojawiły się na rynku dwie nieco odmienne wersje rozszerzenia. O różnicach pomiędzy QuickTime a QuickTime Pro napisano już wiele, w związku z tym skupimy uwagę wyłącznie na możliwościach płatnej wersji Pro.

Po zainstalowaniu QuickTime 3.0 otrzymujemy kilka standardowych rozszerzeń umieszczonych podczas instalacji bezpośrednio w systemie oraz teczkę/katalog QuickTime Folder. Zawiera on kilka niezwykle ważnych i ciekawych dodatków.

Sztandarową i oryginalną aplikacją QuickTime wciąż pozostaje program Movie Player/Odtwarzacz Filmów. Nowa wersja 3.0 Pro dostarcza bardzo wiele ciekawych możliwości, w dużym stopniu znanych użytkownikom wersji 2.5. Przydatny może okazać się malutki program do przeglądania plików graficznych Picture Viewer. Obsługuje on wszystkie formaty plików graficznych, zgodne z Technologią QuickTime 3.0, w tym także format programu Photoshop wraz z warstwami (oczywiście nie mamy możliwości edycji warstw).

Za pomocą tej przeglądarki możemy konwertować obrazki do kilku popularnych formatów, między innymi JPEG, BMP, Photoshop i inne. Picture Viewer daje także możliwości najprostszej edycji obrazu, tzn. obrotów oraz lustrzanych odbić.

Ważnym dodatkiem jest także rozszerzenie QuickTime Plugin do programu Netscape, które w wersji 2.0 daje nowe możliwość wykorzystania technologii QuickTime 3.0 w przeglądarce internetowej. A są one istotne.

Dodatkiem do instalacji jest znany program Internet Config (wprowadza wszystkie ustawienia, dotyczące obsługi Internetu) oraz przykładowe pliki graficzne i filmik QuickTime.

Cała esencja technologii QuickTime 3.0 zaszyta jest w teczce systemowej (System Folder) w katalogu Extentions (rozszerzenia). Otrzymujemy tu bogatą kolekcję rozszerzeń QuickTime, Quick Draw 3D oraz QT VR, QT MPEG, QT Musican Instruments QT Power Plug.

Ważnym elementem instalacji Quick-Time 3.0 jast Control Panel (Tablica Kontrolna) QuickTime Settings standardowo montowana w teczce Control Panels.

Jak widać, wszystkich komponentów wykorzystywanych przez QuickTime jest bardzo wiele. Kilka przykładowych zastosowań tej niezwykle ciekawej technologii przedstawię poniżej.

QuickTime 3.0 Pro, jak się upgrade'ować?

Podczas instalacji QuickTime 3.0 w tablicach kontrolnych pojawia się Panel o nazwie QuickTime Settings. To narzędzie daje możliwość zarejestrowania użytkownika i jednocześnie upgrade do QT 3.0 Pro. Aby wpisać się do bazy użytkowników QT, należy za pośrednictwem Internetu (karta kredytowa) zapłacić za kod (30 USD) odblokowujący ukryte możliwości rozszerzenia. Cała procedura jest szczegółowo opisana na stronach WWW, poświęconych QuickTime (www.apple.com/quicktime). Gdy otrzymamy odpowiedni kod, wprowadzamy go we właściwe pola w oknie QuickTime Setting/registration. Od tego momentu jesteśmy posiadaczami rozszerzonej wersji Pro. Możemy wykorzystywać wszelkie możliwości (technologii opisane szczegółowo w numerze wrześniowym Publisha i Macworlda).