QuickTime 6 coraz bliżej

Apple udostępnił wersję preview oprogramowania multimedialnego QuickTime 6. Nowy QT jako pierwszy na rynku ma w pełni obsługiwać format MPEG-4.

Wersja 6 multimedialnego oprogramowania Apple QuickTime zaopatrzona jest w kodeki wideo do kompresji i dekompresji MPEG-4, obsługę Advanced Audio Coding (AAC to według Apple "format audio przyszłości") oraz współpracę z CELP - kodekiem MPEG-4 do reprodukcji naturalnej mowy. QT 6 jest poza tym kompatybilny ze specyfikacją Internet Streaming Media Alliance 1.0 (ISMA) oraz odtwarza pliki MPEG-1 i MPEG-2, Flash 5 i DVC Pro (PAL).

Według ostatnich doniesień Apple, liczba użytkowników QuickTime Player zwiększyła się w ostatnim roku o 80 milionów, podczas gdy liczba właścicieli odtwarzaczy RealOne i RealPlayer firmy RealNetwork, wzrosła w tym samym okresie o 75 milionów.

Philip Shiller z Apple stwierdził, że "MPEG-4 to najlepszy format dla strumieniowych mediów w sieci WWW, a QuickTime 6 to pierwsze rozwiązanie wykorzystujące MPEG-4 - standard skazany na wielki sukces, jeśli zmienione zostaną warunki na jego licencję i dostawcy multimedialnych treści będą mogli korzystać z niego darmowo w swoich strumieniowych audycjach."

Więcej informacji i QuickTime 6 preview do pobrania:

http://www.apple.com