QuickTime 6 z MPEG-4

Wbrew oczekiwaniom Apple nie zaprezentowała podczas QuickTime Live! Conference wersji QuickTime 5.1, ale przeszła bezpośrednio do wersji 6 w pełni wspierającej MPEG-4 - nowy standard strumieniowego przesyłu wysokiej jakości plików multimedialnych.

W ramach QuickTime Live! Conference Apple zaprezentowała demonstracyjną wersję QuickTime 6, która współpracuje MPEG-4 - najnowszym standardem strumieniowego przesyłania plików MPEG-4. Premiera oficjalnej wersji oprogramowania została wstrzymana w związku z oczekiwaniem na spełnienie warunków licencyjnych nowego standardu, do którego prawa posiada grupa MPEG-LA oczekująca opłat od firm typu Apple, które zamierzają korzystać z kodeków MPEG-4 oraz dostawców zawartości wykorzystujących MPEG-4 w swoich strumieniowych audycjach. W oświadczeniu dotyczącym premiery QT6, Apple zgadza się w pełni z 'rozsądnymi' opłatami za wykorzystanie kodeka MPEG-4 w QuickTime, ale uważa także, że wymaganie opłat od dostawców zawartości kodowanej w MPEG-4 nie wróży standardowi rynkowego sukcesu. W wystąpieniu inaugurującym konferencję QT Live!, Philip Shiller z marketingu Apple stwierdził jednak, że 'MPEG-4 to najlepszy format dla strumieniowych mediów w sieci WWW, a QuickTime 6 to pierwsze rozwiązanie wykorzystujące MPEG-4 - standard skazany na wielki sukces, jeśli zmienione zostaną warunki na jego licencję i dostawcy multimedialnych treści będą mogli korzystać z niego darmowo w swoich strumieniowych audycjach'.

Wersja 6 multimedialnego oprogramowania Apple QuickTime zaopatrzona jest w kodeki wideo do kompresji i dekompresji MPEG-4, obsługę Advanced Audio Coding (AAC- według Apple 'format audio przyszłości') oraz współpracę z CELP - kodekiem MPEG-4 do reprodukcji naturalnej mowy. QT 6 jest poza tym kompatybilny ze specyfikacją Internet Streaming Media Alliance 1.0 (ISMA) oraz odtwarza pliki MPEG-1 i MPEG-2, Flash 5 i DVC Pro (PAL). Według ostatnich doniesień Apple, liczba użytkowników QuickTime Player zwiększyła się w ostatnim roku o 80 milionów, podczas gdy liczba właścicieli odtwarzaczy RealOne i RealPlayer firmy RealNetwork, wzrosła w tym samym okresie o 75 milionów.

http://www.apple.com/quicktimelive


Zobacz również