Quo vadis, Java?

Java, język programowania stworzony i rozwijany na potrzeby Internetu, wkrótce ma się pojawić na dużą skalę w telefonach komórkowych, urządzeniach AGD, samochodach.

Spis treści

Java, język programowania stworzony i rozwijany na potrzeby Internetu, wkrótce ma się pojawić na dużą skalę w telefonach komórkowych, urządzeniach AGD, samochodach.

Producent Javy - Sun Microsystems patrzy optymistycznie na jego rozwój. Tymczasem największy rywal Microsoft nie tylko wycofał się z wspierania Javy, ale też rozpoczął zmasowaną kampanię reklamową alternatywnego C# i platformy .Net. Czy dojdzie do poważnego starcia między konkurentami?

Celem Sun Microsystems przy tworzeniu Javy było opracowanie takiego języka programowania, który pozwala na to, by każdy program w nim napisany mógł być uruchomiony pod każdym systemem i na każdym urządzeniu. Jest to związane z wizją Suna, która zakłada, że za kilka lat dostęp do Internetu będą oferowały nie tylko telefony komórkowe ale także lodówki, telewizory i samochody. Pod tym kątem Sun opracowuje infrastrukturę Jini, umożliwiającą połączenie ze sobą różnych urządzeń w celu wzajemnej współpracy i komunikacji.

Zdaniem analityków Sun Microsystems, w roku 2005 przeważająca liczba osób będzie korzystać z Internetu za pomocą telefonów komórkowych. Java ma przyczynić się do uatrakcyjnienia zawartości sieci, a tym samym sprawić, by hasło „Internet w komórce” stało się rzeczywistością. W ten sam sposób przyszłość Javy widzi Anssi Vanjoki, wiceprezes wykonawczy Nokia Mobile Phones. Jego zdaniem, Java nadaje nowy wymiar doświadczeniom użytkowników telefonów komórkowych. Wrażenie na entuzjastach „Internetu w komórce” mają zrobić tzw. midlety, czyli małe aplikacje uruchamiane w telefonie, dzięki którym będzie możliwe rozwijanie platformy multimedialnej i wzbogacenie usług handlu elektronicznego. Co ciekawe, wg prognoz DVB (Digital Video Broadcasting Project), w pierwszych miesiącach 2002 r. dokonywanie transakcji bankowych i zakupy przez Internet będą możliwe za pośrednictwem cyfrowej telewizji interaktywnej. Korzystanie z tego rodzaju usług umożliwi odpowiednie oprogramowanie, oparte oczywiście na technologii Java. ”Produkt Suna jest podstawą dla specyfikacji DVB” – mówi Antony Smith, rzecznik prasowy konsorcjum. – „Z pewnością zadomowi się w urządzeniach codziennego użytku ze względu na największą zaletę, czyli mobilność”.

Spór o Javę

Sun Microsystems ma rywala w gigancie z Redmond m.in. na polu rozwiązań związanych z telewizją interaktywną. Microsoft zamierza oferować własne oprogramowanie do tworzenia usług interaktywnych TV w USA. Rywalizacja między Sunem a Microsoftem nie zawęża się jednak tylko do tej dziedziny. Pomysł samochodów wyposażonych w systemy o rozbudowanych funkcjach komunikacyjnych, informacyjnych i rozrywkowych jest realizowany równolegle przez obie firmy. Największe starcia między Microsoftem a Sunem odbywają się jednak na polu oprogramowania do komputerów osobistych.

Spór toczy się już od czterech lat, a dotyczy wirtualnej maszyny Javy, której niekompatybilną wersję Microsoft umieścił w swoich produktach. W tym roku gigant z Redmond całkowicie zrezygnował z JVM.

O to, czy Microsoft jeszcze kiedykolwiek będzie wspierał Javę, zapytaliśmy Michała Gołębiewskiego, rzecznika prasowego polskiego oddziału firmy. ”W wyniku ugody zawartej pomiędzy firmą Microsoft a Sun Microsystems nie możemy rozwijać tego języka programowania” – mówi M. Gołębiewski. – „Zgodnie z umową licencyjną, możemy dystrybuować jedynie wersję, która jest już nieaktualna. Dlatego postanowiliśmy usunąć wirtualną maszynę Javy z najnowszej przeglądarki internetowej Internet Explorer 6.0. Oczywiście, istnieje możliwość, aby producenci komputerów PC, podczas instalowania na komputerach Microsoft Windows XP, dodawali również wirtualną maszynę Javy. Kolejną opcją jest możliwość pobrania przez użytkownika JVM bezpośrednio ze stron internetowych naszej firmy” – tłumaczy M. Gołębiewski.

Microsoft przyjął więc politykę separacji z technologią Java. Dowodem jest stworzenie języka C#, który ma być alternatywą dla Javy. C# również jest językiem obiektowym, wywodzącym się, podobnie jak Java, z języka C i C++. Produkt Microsoftu jest przeznaczony przede wszystkim do tworzenia usług WWW (tzw. Web Services) i przygotowywania rozwiązań na platformę .NET. ”Tworząc C#, Microsoft starał się odpowiedzieć na zapotrzebowania konkretnej grupy programistów, którzy potrzebują prostoty i zaawansowanych możliwości środowiska programistycznego” – podkreśla Michał Gołębiewski. Zdaniem rzecznika prasowego Microsoftu, Java zawiera wiele rozwiązań kompromisowych, które mogą nie zadowalać programistów, poszukujących narzędzi, oferujących wydajność, funkcjonalność i integrację z innymi rozwiązaniami. Twórcy C# podkreślają, że produkt Microsoftu może być wykorzystywany przez wszystkich programistów znających języki C, C++, umożliwiając jednocześnie integrację z wieloma innymi językami programowania.

Czy wobec tego C# może się okazać zagrożeniem dla Javy? O odpowiedź poprosiliśmy Davida Harraha, rzecznika prasowego Sun Microsystems. ”Nie ukrywam, że w momencie, gdy C# i platforma .NET zadomowi się na rynku, rywalizacja między nią a platformą Java wzrośnie. Wierzę jednak, że Java okaże się bardziej konkurencyjna i zajmie czołowe miejsce w świecie IT. Z tego też względu firma Sun Microsystems nie postrzega C# jako zagrożenia Javy” – wyjaśnia David Harrah. – ”Technologia Java i .NET są dedykowane dwóm różnym odbiorcom. Java została stworzona z myślą o wyborze: użytkownik może zdecydować, na jakim sprzęcie i pod jakim systemem operacyjnym chce uruchomić program. Z tego względu Java jest dostępna pod Linuksem, Uniksem, OS-ami firmy IBM i pod Windows, podczas gdy C# i platforma .NET działają jedynie pod Windows”.

Co dalej?

Wszechstronność Javy decyduje o jej sukcesie, z czego z pewnością zdają sobie sprawę twórcy języka. Zresztą analizy rynkowe potwierdzają pogląd o ustabilizowanej pozycji Javy. Z ostatniego raportu firmy analitycznej Giga Information Group wynika, że przez następne dwa lata produkt Microsoftu nie zdobędzie więcej niż 35% poparcia na rynku oprogramowania, a zatem nie uczyni wielkiego kroku, by pokonać J2EE (Java 2 Enterprise Edition). T-Systems debis IT Services, firma prowadząca wortal poświęcony technologii Java, dodaje, że C# oraz .Net nie są w stanie zagrozić platformie J2EE i językowi Java. ”C# jest ciekawą propozycją, zresztą wiele jego rozwiązań zostało zaczerpniętych z języka Java” – mówi Marek Issel, Project Manager w T-Systems debis IT Services Polska. – ”Platforma .NET musi przejść okres adaptacji, który potrwa 2, 3 lata. Będzie to okres dla niej ciężki, bo już dziś analitycy odradzają stosowanie rozwiązań Microsoftu w Internecie ze względu na mnogość luk, z których korzystają twórcy wirusów”.

Z pewnością dużą zaletą platformy Java jest ogromna liczba projektów open source, wśród których znajdują się i te wspierane przez firmę Sun i IBM (Tomcat, JBOSS). ”Ślady Javy można znaleźć w większości nowoczesnych, komercyjnych aplikacji biznesowych (np. aplikacje Oracle)” – stwierdza Artur Smorga z polskiego oddziału Sun Microsystems. – ”Patrząc z tego punktu widzenia, może się okazać, że technologia Java jest prawie wszędzie. Według naszych badań z ubiegłego roku, statystyki dotyczące branż czy sektorów wykorzystujących Javę przedstawiają się następująco: telekomunikacja - 16%, serwisy finansowe – 30%, przemysł – 21%, instytucje rządowe – 18%”.

Z kolei Microsoft pilnie strzeże się przed kopiowaniem własnych rozwiązań w projektach open source. Krytycy zarzucają jednak Javie niezwykłą powolność i niewygodę (przede wszystkim dlatego że warunkiem uruchomienia programu jest posiadanie JVM). Marek Issel twierdzi, że powolność języka to mit, który powstał kilka lat temu, gdy były dostępne tylko proste maszyny wirtualne, mogące jedynie interpretować bytecode. Obecnie, zdaniem M. Issela, programy w Javie są wykonywane maksymalnie jedynie o połowę wolniej niż te, napisane w C++. ”Java jest popularna ze względu na dużą wydajność pisania kodu i jego większą stabilność” – mówi Marek Issel. – ”A co się z tym wiąże, programy pisze się szybciej i taniej, z mniejszą liczbą błędów”. Według szacunków polskiego oddziału Sun Microsystems, w naszym kraju liczba programistów pracujących na co dzień z technologią Java wynosi kilka tysięcy osób. ”Wątpliwości dotyczące powszechności Javy może rozwiać lektura ogłoszeń z ofertami pracy dla developerów” – zaznacza Artur Smorga z Sun Microsystems. – ”Znajomość technologii jest tam bardzo często umieszczana jako podstawowe wymaganie dla starających się o pracę”.

Jaka zatem będzie przyszłość Javy? Sun Microsystems odpowiada, że pomyślna. Firma zamierza wspierać Javę w rozwoju w kierunku Web Services i XML oraz pomagać przy rozwoju platformy pod systemem Plam OS. Sun Microsystems jest zupełnie spokojny o swój produkt. Jest to zresztą w pełni uzasadnione chociażby z tego względu, że w pierwszym starciu z platformą .NET Java wygrywa 1:0.

STRONY POŚWIĘCONE TECHNOLOGII JAVA

Sun Microsystems

http://www.sun.com

Strona producenta języka Java

Java Community Process (JCP)

http://jcp.org

Witryna organizacji ściśle współpracującej z Sun Microsystems, zajmującej się tworzeniem aplikacji w Javie.

Java Lobby

http://www.javalobby.org

Strona entuzjastów Javy, którzy jako cel wyznaczyli sobie promocję języka. Zainteresowani mogą podzielić się swoimi przemyśleniami, umieszczając na stronie własny artykuł.

Java Report

http://www.javareport.com

Można tu znaleźć najnowsze informacje, dotyczące produktów i technologii Java.

JavaWorld

http://www.javaworld.com

Magazyn poświęcony technologii Java, w którym można znaleźć artykuły, komentarze poświęcone produktowi Suna, gotowe aplety, oceny produktów oraz linki do innych stron związanych z Javą. Zainteresowani mogą również wpisać się na listę subskrypcyjną z najświeższymi informacjami o platformie Java.

Java Boutique

http://javaboutique.internet.com

Serwis zawierający liczne aplety Javy (niektóre z kodami źródłowymi) oraz gotowe aplikacje. Dostępne są artykuły, poradniki dla początkujących, recenzje książek o Javie i podręczny słownik.

Polish Java User Group

http://www.java.pl

Strona grupy zrzeszającej polskich programistów i entuzjastów Javy. Niestety, mimo zakładki z kodami, nie znajdziemy tam żadnych przygotowanych przez grupę programów. Bogata jest natomiast sekcja książki.