Quo vadis Opero?

Czy mógłbyś wskazać konkretne rozwiązania, które wykorzystacie w Operze 9, a które uważasz za najważniejsze?

Na pewno trzeba powiedzieć o XSLT. Była pewna nieliczna, ale bardzo głośna grupa ludzi w społeczności internetowej, która chciała XSLT, wprowadzamy więc tą technologię do Merlina w jak najbardziej efektywny sposób. Inaczej nie miałoby to sensu. Strony byłyby za ciężkie nie tylko dla komputerów posiadanych przez użytkowników na rynkach wschodzących ale przede wszystkim do oglądania na urządzeniach przenośnych. Ta ostatnia grupa leży w centrum naszych zainteresowań, chcemy maksymalnie ułatwić i uprzyjemnić przeglądanie Internetu przy pomocy telefonów czy palmtopów. Zresztą, Opera 9 wcale nie jest pieśnią dalekiej przyszłości. Mówimy o czymś, co pojawi się na rynku bardzo niedługo, prawdopodobnie już na samym początku 2006 roku.

Zobacz również:

  • Sztuczna inteligencja wkracza do Opery. Wzbogaci Twoje życie online

W Merlinie pojawi się olbrzymia ilość nowości. Zazwyczaj nie mówimy o tym co dokładnie będzie w nowym produkcie, zrobię jednak wyjątek, gdyż niektóre rzeczy są nieuniknione. W Operze 9 znajdziecie więc między innymi ACID2, WebForms 2, XSLT, CSS3 oraz technologie opracowane wspólnie z IBM. Pozwolą one między innymi na głosowe wydawanie komend przeglądarce, czytanie stron dzięki syntezatorowi mowy i tak dalej. Będzie też nowy, ulepszony klient poczty i wiele innych usprawnień i innowacji.

A co uważasz za najważniejsze w rozwoju przeglądarek i Internetu? Co należy zrobić w najbliższej przyszłości

Kluczem są tutaj otwarte standardy. Pozwalają one na uczciwą konkurencję, która jest przecież tak ważna dla rynku i klientów. Zwróćcie uwagę na to, że mogę wziąć telefon komórkowy i zadzwonić do każdego posiadacza telefonu komórkowego na świecie. Czy mogę to zrobić dlatego, że każdy telefon działa z tym samym systemem operacyjnym? Czy dlatego, że każdy wykorzystuje to samo oprogramowanie? Nie. Mogę to zrobić dzięki otwartym standardom. Problem w tym, że Microsoft nie przejmuje się za bardzo tym, żeby jego produkty działały z innymi produktami. Oczywiście, udają oni, że działają w tym samym kierunku, powołują się na przykład na XML. Tak naprawdę wygląda na to, że nie przykładają do tego dużej wagi. Podobnie jest z bezpieczeństwem. Zobaczcie na raporty. IE ma mnóstwo dziur, w Firefoksie są dziury, my nie mamy żadnych. Czy myślicie, że nie mamy problemów z zabezpieczeniami Opery? Oczywiście, że mamy, ale naprawiamy je w trybie priorytetowym. Mozilla Foundation także stara się to zrobić. Microsoft nie. Po prostu im nie zależy, nie musi im zależeć. My natomiast konkurujemy jakością i musimy przykładać bardzo dużą wagę do wszystkich bugów. Dlaczego Internet Explorer jest najczęściej używaną przeglądarką? Czy tylko dlatego, że ludzie często nie znają innego wyboru? Czy jest to najlepsza przeglądarka? Niekoniecznie. Zobaczcie, że kiedyś wiele stron internetowych sprawdzało jaką przeglądarką oglądacie stronę. Jeżeli nie był to Internet Explorer, strona nie działała. Dlatego właśnie zmuszeni byliśmy do przebierania się za IE (śmiech). Zobaczcie, że to samo działo się z Netscape. Dla nas ważniejsze było zawsze to, żeby witryny internetowe wyświetlane były prawidłowo, więc jeżeli jakaś strona z jakiś powodów odrzuca naszą przeglądarkę tylko dlatego, że nie identyfikuje się jako IE, to staramy się zrobić wszystko, aby użytkownik mógł jednak dostać się tam, gdzie chce.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: