RAM dla palmtopa

NEC przedstawia Mobile RAM - układy pamięci przeznaczone specjalnie dla urządzeń przenośnych.

NEC zaprojektował nowe chipy pamięci na potrzeby urządzeń przenośnych, takich jak telefony komórkowe i PDA. Pamięć Mobile RAM ma pojemność 16 MB, czyli jest porównywalna z obecnie stosowanymi w takich urządzeniach układami SDRAM. Chip przygotowany przez NEC-a ma natomiast mniejsze zapotrzebowanie na energię niż konkurencyjna technologia SDRAM. Dodatkowym atutem chipu firmy NEC jest możliwość wykorzystania trybu "uśpienia" działającego na podobnych zasadach jak stosowany w komputerach przenośnych tryb "sleep mode", oferujący dodatkową oszczędność poboru mocy. Takiej możliwości nie oferują pamięci SDRAM ani inne konkurencyjne układy SRAM, stosowane przez niektórych producentów. Te ostatnie jednak występują na rynku wyłącznie w wersji o pojemności 8 MB.

Komercyjna produkcja Mobile RAM-u rozpocznie się w marcu przyszłego roku, jednak już od października mają być dostępne próbne partie produktu. Największą konkurencją dla pamięci Mobile RAM-u jest chip FCRAM (fasy cycle RAM), oferowany przez Fujitsu. FCRAM cechuje się podobnymi parametrami do chipów przedstawionych przez NEC.

Ostatnio zaprezentowano wiele nowych układów zaprojektowanych z myślą o cyfrowych asystentach (PDA) albo nowoczesnych telefonach komórkowych. Świadczy to o rosnącym popycie na tego rodzaju urządzenia. Podczas Intel Developer Forum producent ten, oprócz nieco zmodyfikowanych "palmtopowych" procesorów serii StrongARM, przedstawił prototyp nowego układu wykorzystującego technologię zwaną XScale. Procesory te mają być znacznie wydajniejsze od swoich poprzedników, cechując się przy tym niewielkim poborem mocy. Układ 800 MHz będzie pobierać zaledwie 1 W, natomiast wersja 200 MHz kilkakrotnie mniej. Nowe chipy naszą kodowe nazwy Coyanosa i Cotulla.