RAR kontra ZIP


WinRAR 3.93

To najczęściej pobierany i instalowany program do pakowania plików. W przeciwieństwie do swojego odwiecznego rywala WinZIP, obsługuje dwa najważniejsze standardy archiwów - ZIP i RAR. Cechuje się szybkim, wydajnym interfejsem i jest dostępny po polsku. Obsługuje 14 formatów kompresji, w tym takie jak na przykład CAB, 7-Zip, TAR czy JAR. Jest to niewielka liczba w porównaniu do konkurencji.

W testach szybkości pakowania uzyskuje przeciętne rezultaty dla dużych plików multimedialnych i dobre dla dokumentów biurowych. Odwrotnie jest podczas rozpakowywania. Większą wydajność oferuje 64 bitowy wariant programu WinRAR potrafi tworzyć archiwa samorozpakowujące się, integruje się z menu kontekstowym systemu Windows i umożliwia dzielenie archiwów na mniejsze pliki.

RAR kontra ZIP

Niektóre zadania WinRAR realizuje za pomocą kreatorów

Jak większość archiwizatorów zaszyfruje dane i ochroni je hasłem. Warto zwrócić uwagę, że dostępne są wersje programu przeznaczone dla użytkowników Linuksa, Mac OS-a, DOS-a, a nawet na platformy mobilne.

PowerArchiver 11.62

PowerArchiver rozpoznaje imponującą liczbę formatów. Obsługa ponad 50 różnych standardów czyni z niego lidera w tej kategorii. Program ma wygodny i nowoczesny interfejs.

Wzorowany jest na wstążce znanej z pakietu Microsoft Office 2007, ale można go wyłączyć i wrócić do klasycznego menu.

RAR kontra ZIP

Interfejs PowerArchivera jest wzorowany na pakiecie Office

Zaletą aplikacji są szybkość działania oraz dobre wyniki w testach szybkości Oferuje ona również użytkownikowi szeroki wachlarz funkcji dodatkowych.

Jedynie WinZip ma podobną liczbę opcjonalnych modułów. PowerArchiver tworzy samorozpakowujące się archiwa, dzieli pliki na fragmenty, integruje się z menu kontekstowym Windows, szyfruje archiwa i nagrywa je na płyty CD i DVD. Umożliwia wysyłanie danych e-mailem lub na serwer FTP.

Najnowsza polska wersja językowa programu pochodzi z 2008 roku. Osoby, które chcą korzystać z aktualnej edycji PowerArchiver są skazane na angielski interfejs.

Kompresja online

Dane na twardym dysku skompresujesz bez instalowania w systemie jakiegokolwiek oprogramowania. Jest to możliwe dzięki aplikacjom webowym. Pozwalają one na pakowanie i rozpakowywanie plików bezpośrednio z poziomu strony internetowej. Witryny tego typu sprawdzają się jednak tylko wtedy, gdy użytkownik kompresuje lub dekompresuje dane okazyjnie i ma dostęp do szybkiego łącza. Nie nadają się do profesjonalnych zastosowań. Szczególnie słabo wypadają podczas pracy z dużymi plikami - trzeba długo czekać na przesłanie danych. Przykładowe usługi tego typu to:

- NippyZip

- Zip My Files

- WobZip