RAR kontra ZIP


ZipGenius 6.3.1

Aplikacja obsługuje dużą liczbę formatów archiwów. Rozpoznaje ich ponad 40. Z ZIP radzi sobie bez problemu, RAR jedynie dekompresuje. W testach prędkości uzyskuje przeciętne rezultaty. Najlepiej radzi sobie z rozpakowywaniem zasobów zawierających dużą liczbę małych plików, zapisanych w formacie RAR.

ZipGenius tworzy samorozpakowujące się archiwa, integruje się z menu kontekstowym Windows i szyfruje pliki. Niestety niektóre dodatkowe funkcje są dostępne wyłącznie, jako zewnętrzne aplikacje, które należy doinstalować po pobraniu tak zwanej wersji Suite. Dotyczy to między innymi integracji z serwerami FTP czy dzielenia archiwów na fragmenty. Program nagrywa również dane na płyty CD i DVD, ale tylko w postaci rozpakowanej.

Dostępna jest polska wersja językowa archiwizatora, ale wymaga instalacji specjalnej nakładki.

RAR kontra ZIP

Kreatory ZipGeniusa ułatwiają pracę

ALZip 8.0.6

Duża liczba obsługiwanych standardów kompresji oraz przyzwoita szybkość pakowania i rozpakowywania to główne zalety ALZipa. Bardzo dobre rezultaty osiąga zwłaszcza w trakcie pracy z formatem ZIP.

Nie pozwala za to tworzyć własnych archiwów w formacie RAR. Pliki tego typu można za jego pomocą jedynie dekompresować. Generuje archiwa samorozpakowujące się, umieszcza swoje polecenia w menu kontekstowym systemu, ułatwia wysyłanie skompresowanych plików za pomocą poczty elektronicznej.

RAR kontra ZIP

Po skompresowaniu plików za pomocą ALZipa, archiwum można od razu przesłać pocztą, utworzyć jego kopię bądź sprawdzić prawidłowość

Bez problemu również szyfruje archiwa i dzieli je na mniejsze części. Pozbawiony jest natomiast polskiej wersji językowej

7-Zip 4.65

Jeden z popularniejszych, bezpłatnych programów do kompresji plików. W minimalnym stopniu obciąża system operacyjny. Jego konfiguracja jest prosta, ale ogranicza się jedynie do podstawowych opcji.

Program uzyskuje przyzwoite rezultaty podczas kompresji i dekompresji danych. Integruje się z menu kontekstowym systemu Windows, dzieli archiwa na mniejsze pliki, a także je szyfruje. Archiwa samorozpakowujące tworzy jedynie dla plików 7z.

RAR kontra ZIP

7-Zip tworzy archiwa samorozpakowujące jedynie dla formatu 7z

Nie potrafi również pakować plików do formatu RAR. W pełni obsługuje jedynie formaty 7z, ZIP, GZIP, BZIP2 i TAR. Godny uwagi jest jego własny - 7z, który pozwala uzyskać wyjątkowo duży stopień kompresji danych. Program jest dostępny po polsku.