RAR kontra ZIP


WinZip 14.5

WinZip to jeden z najbardziej znanych archiwizatorów. Przez wiele lat można było z niego korzystać za darmo. Dziś aplikacja jest płatna, a jej najtańsza wersja kosztuje około 30 euro (130 złotych).

Za tą cenę użytkownik otrzymuje szybki i przyjazny interfejs oraz sporo funkcji dodatkowych. Tworzy samorozpakowujące się archiwa, integruje z menu kontekstowym Eksploratora, dzieli archiwa na mniejsze pliki i szyfruje je.

Największą wadą programu jest mała liczba obsługiwanych formatów. Wśród nich znalazły się standardy ZIP, ZIPX (nowsza wersję klasycznego ZIP) oraz LHA. Pliki RAR WinZip potrafi jedynie dekompresować. Nie ma również polskiej wersji językowej.

RAR kontra ZIP

WinZip to swego czasu najpopularniejszy program do kompresji plików

BitZipper 2010

Ten komercyjny program obsługuje dość dużą (39) liczbę formatów. RAR jednak jedynie dekompresuje. Dodatkowo próby rozpakowania tego typu plików kończą się czasami niepowodzeniem. Program uzyskuje przeciętne lub słabe wyniki w testach szybkości. Nie obsługuje nagrywarek płyt i nie ma wbudowanego klienta FTP. Brakuje mu również polskiej wersji językowej. Bez problemu za to dzieli archiwa na mniejsze pliki, szyfruje je i integruje z menu kontekstowym systemu Windows. To jednak zbyt mało by móc go polecić.

RAR kontra ZIP

Kreator w programie BitZipper

Mistrz kompresji

Test bezsprzecznie wygrał IZarc. Uzyskał bardzo dobre lub dobre wyniki we wszystkich kategoriach. To jedyna darmowa aplikacja, która w pełni obsługuje standard RAR umożliwiając pakowanie i rozpakowywanie plików w tym formacie. Program zdobył dużo punktów dzięki bardzo szybkiemu, przyjaznemu interfejsowi, dobrze przygotowanej polskiej wersji językowej i dużej liczbie obsługiwanych formatów. Na minus należy mu policzyć wolną kompresję. To szczególnie uciążliwe podczas pracy z dużymi plikami.

Komercyjne narzędzia godne polecenia, to zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca WinRAR oraz PowerArchiwer. Gdyby ten drugi miał pełną obsługę formatu RAR zostałby wręcz liderem całego zestawienia. Jest szybki, wydajny i ma dużo funkcji dodatkowych. Względy praktyczne wynikające z popularności standardu RAR przemawiają jednak za WinRAR.

Pozytywnie zaskakuje wydajność wszystkich testowanych aplikacji. Żadna z nich nie obciąża zbyt mocno systemu operacyjnego.

Archiwizator w połowie

Oprócz szerokiej gamy programów do pakowania, na rynku obecne są również takie, które potrafią jedynie rozpakowywać zarchiwizowane dane. Dobrym przykładem jest ExtractNow. Ta bardzo prosta aplikacja dekompresuje 25 formatów plików. Integruje się z menu kontekstowym Eksploratora, ma prymitywny interfejs, ale praktycznie wcale nie obciąża systemu operacyjnego. Wyposażona została w funkcję kolejki, dzięki której umożliwia automatyczne rozpakowywanie wielu archiwów jednocześnie.