RDF w małym palcu

Morla to zaawansowany edytor dokumentów RDF, który oprócz zarządzania potrafi je także przedstawić w postaci grafu. Nowa wersja 0.11 poszerza zakres możliwości narzędzia oraz wprowadza ulepszenia w interfejsie.

RDF w małym palcu

Morla

Program Morla 0.11 został stworzony, aby umożliwić proste zarządzanie danymi RDF. Użytkownik może importować słowniki RDF (RDFS) i generować z nich nowe dokumenty RDF. Dużą zaletą jest szeroki wybór gotowych schematów przeznaczonych do szybkiego tworzenia zbiorów metadanych. Morla 0.11 doskonale spełnia zadanie menedżera RDF. Nawigacja odbywa się poprzez system wzorowany na hiperłączach. Aplikacja wykorzystuje języki SPARQL i RDQL.

Najciekawszą funkcją narzędzia jest generowanie grafu na bazie dokumentu RDF. Wizualizacja obejmuje wszystkie dane (podmiot, predykant, obiekt) w postaci schematu wraz z odpowiednimi połączeniami. Grafika jest otwierana za pomocą typowych edytorów obrazu dostępnych w systemie operacyjnym. Możliwe jest łączenie grafów i personalizacja ich wyglądu. Do wyboru są ustawienia koloru, kształtu obiektów, czcionki, itp.

Pobierz plik dla Windows, Linux.

Wersja 0.11 wprowadza wsparcie dla urzędu certyfikacji CAcert oraz obsługuje libnxml 0.17.1. Dodatkowo dodano kilka funkcji w opcjach grafów i ulepszono interfejs. Morla 0.11 pracuje domyślnie na systemach Linux i MS Windows. Więcej informacji znajduje się na stronie producenta.