RIAA płaci niesłusznie pozwanej

W USA zakończyło się właśnie rozpatrywanie pozwu złożonego przez organizację RIAA przeciwko niejakiej Debbie Foster - informuje magazyn Wired. Pani Foster jest jedną z osób, która została niesłusznie oskarżona przez organizację o nielegalne dystrybuowanie muzyki online - najważniejsze jednak w całej sprawie wydaje się to, iż jest ona pierwszą niesłusznie oskarżoną internautką, której udało się zmusić RIAA do pokrycia kosztów sądowych całej sprawy.

Historia Debbie Foster jest podobna do opowieści tysięcy innych Amerykanów pozwanych przez RIAA - organizacja skierowała przeciwko kobiecie pozew, w którym zarzuciła jej nielegalne dystrybuowanie muzyki za pośrednictwem sieci P2P. Organizacja zaproponowała kobiecie ugodę - Foster miała zapłacić kilka tyś. USD odszkodowania w zamian za wycofanie zarzutów. Kobieta od początku twierdziła jednak, że nigdy nie korzystała z sieci P2P i zdecydowała się na proces sądowy.

Podczas procesu organizacja przedstawiła dowody świadczące o tym, że ktoś udostępniał w Sieci muzykę korzystając z adresu IP przydzielonego Debbie Foster przez dostawcę usług internetowych - prawnicy RIAA nie zdołali jednak przekonać sądu, że była to właśnie pozwana (która sama przyznała, że z jej łącza korzystało kilka osób).

Dlatego też wszystkie zarzuty zostały oddalone, a RIAA została zobowiązana do pokrycia kosztów obsługi prawnej, które poniesione zostały przez pozwaną. Łącznie będzie to ok. 50 tys. USD. Komentatorzy zwracają jednak uwagę, iż sama kwota nie jest tu tak istotna - ważne jest, iż jest to pierwszy przypadek, w którym organizacji RIAA nakazano pokrycie kosztów niesłusznie wytoczonego procesu.

Więcej informacji: Wired.com.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: