RIAA pozywa kolejne 482 osoby

Mija rok od momentu rozpoczęcia przez Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Muzycznego (RIAA) kampanii pozwów skierowanych przeciwko użytkownikom sieci P2P nielegalnie udostępniającym i pobierającym pliki muzyczne. Do grona pozwanych dołączyły właśnie kolejne 482 osoby.

Tym samym całkowita liczba użytkowników sieci P2P, wobec których RIAA zdecydowała się wstąpić na drogę sądową wzrosła do 3249 osób. Nie da się ukryć, iż przez ostatni rok o akcji Amerykańskiego Stowarzyszenia Przemysłu Muzycznego bywało nieraz głośno, jednak jej ostateczny skutek i zarazem wpływ na stopień nielegalnej wymiany plików muzycznych w Internecie jest nadal ciężki do określenia.

Podczas gdy zdaniem analityków liczba korzystających z serwisu KaZaA wykazuje sezonowe fluktuacje, ostatecznie zmniejszając się w ciągu ostatniego roku, rośnie popularność innych sieci, takich jak chociażby eDonkey. Wielu internautów przesiada się na mniej znane serwisy. Część z nich natomiast zaprzestaje udostępniania plików muzycznych, jedynie je z Sieci pobierając.

Zobacz również:

  • Najlepsze darmowe programy do pobierania torrentów

Przedstawiciele RIAA podkreślają zaś, iż istotne jest kontynuowanie akcji i nieustanne uświadamianie konsekwencji nielegalnej dystrybucji plików muzycznych w Internecie. Twierdzą oni ponadto, że od momentu rozpoczęcia przed rokiem kampanii pozwów, rynek ten zmienił diametralnie swoje oblicze.

Według informacji Amerykańskiego Stowarzyszenia Przemysłu Muzycznego, z całkowitej liczby 3249 dotychczas pozwanych użytkowników sieci P2P, prawie 600 spraw toczy się aktualnie w sądzie. Większość przypadków kończy się ugodami - użytkownik zgadza się zapłacić odszkodowanie, podczas gdy RIAA odstępuje od zarzutów.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: