RIAA: ripowanie płyt CD do MP3 - też nielegalne

W toczącej się właśnie sprawie Atlantic kontra Howell, RIAA przybrała szokującą strategię ataku. Organizacja próbuje udowodnić ławie przysięgłych (i światu), że ripowanie własnych płyt CD do plików MP3 może być nielegalne.

Sprawa toczy się w Arizonie (Stany Zjednoczone) przeciwko użytkownikowi programu Kazaa. Prawnicy RIAA najwyraźniej próbują odebrać Amerykanom prawo do swobodnego dysponowania zakupionymi nośnikami z muzyką. Ich linia ataku wygląda dziwacznie w porównaniu do argumentów stosowanych w sprawie MGM kontra Grokster.

W mowie końcowej adwokatów organizacji pojawia się wniosek, że przechwytywanie muzyki z płyt audio i konwertowanie jej do plików MP3 stanowi pogwałcenie licencji. W niektórych miejscach teza jest uściślana - nielegalne ma być tylko umieszczanie plików MP3 w udostępnionym folderze - prawnicy jednak starają się przeforsować wniosek bardziej ogólny.

Warto przypomnieć, że amerykańskie prawo jest precedensowe. Oznacza to, że jeśli sąd przyzna rację RIAA, organizacja może w przyszłości zawalczyć z użytkownikami, którzy decydują się na ripowanie płyt CD.

Warto zajrzeć: "RIAA files supplemental brief in Atlantic v. Howell; argues personal copies ripped to computer are unauthorized" (witryna w języku angielskim)