RIAA: sprzedaż muzyki na CD nieznacznie rośnie

Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Muzycznego informuje, iż w pierwszej połowie 2004 roku, wartość zamówień na muzyczne nośniki CD była większa o 4%, w porównaniu do szacunków z ubiegłego roku.

Ten kilkuprocentowy wzrost zapotrzebowania na muzykę w formie tradycyjnych krążków CD, nie jest jeszcze w stanie zrekompensować przemysłowi muzycznemu ostatnich kilku lat sukcesywnego spadku sprzedaży. Jest już jednak sygnałem, że sytuacja na rynku zacznie być może już wkrótce powracać do normy.

Winą za ostatnie 'chude lata', światowy przemysł muzyczny obarcza wzrost popularności sieci bezpośredniej wymiany plików (Napster, KaZaA i inni). Niektórzy eksperci nie zgadzają się z zarzutami RIAA i podobnych stowarzyszeń argumentując, iż słabnące wyniki sprzedaży muzyki na płytach CD, związane są z ekonomiczną recesją oraz umacnianiem się rynku płyt DVD.

Według ostatnich danych RIAA, najlepiej sprzedające się albumy (dostępne w większości przypadków w sieciach P2P), nadal sprzedają się gorzej, niż w rekordowym pod tym względem 2001 roku. Zapotrzebowanie na pierwszą pięćdziesiątkę najlepszych albumów, w porównaniu do 2001 roku jest obecnie mniejsze o 16,7%, podczas gdy pierwsza setka najlepszych płyt odnotowała blisko 20-procentowy spadek. Co ciekawe, Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Muzycznego zanotowało sprzedaż 59 milionów cyfrowych singli w internetowych sklepach muzycznych, w pierwszych sześciu miesiącach 2004 roku.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: