RIAA: wygraliśmy z P2P!

Mitch Bainwol, szef stowarzyszenia RIAA (Recording Industry Association of America) oświadczył w rozmowie z dziennikarzem magazynu USA Today, iż kierowana przez niego organizacja... wygrała wojnę z serwisami P2P.

Bainwol stwierdził, że dzięki zdecydowanym działaniom RIAA - czyli przede wszystkim masowemu pozywaniu internautów wymieniających się plikami muzycznymi za pośrednictwem sieci peer-to-peer - wojna z piractwem w P2P została zakończona zwycięstwem przemysłu muzycznego. Szef RIAA przyznał, co prawda, że problemu piractwa nie udało się do końca rozwiązać, ale udało się go znacząco ograniczyć. "Płatne serwisy muzyczne stały się świetnym biznesem i błyskawicznie się rozwijają, zaś nielegalna wymiana plików w Internecie została zahamowana. To zjawisko wciąż istnieje, ale już nie rośnie " - tłumaczył Bainwol.

Z przytaczanych przez niego statystyk wynika też, że tylko w ubiegłym roku liczba plików audio sprzedawanych w internetowych sklepach muzycznych wzrosła o 77% (w tym samym czasie sprzedaż tradycyjnych płyt spadła o 3%).

Szef RIAA przypomniał, że organizacji udało się zlikwidować najpopularniejsze swego czasu serwisy P2P - czyli m.in. BearShare, WinMX oraz Grokster. W czasie kilkuletniej antypirackiej krucjaty organizacja pozwała też ponad 18 tys. internautów - z 4,5 tys. z nich zawarto ugody pozasądowe, w myśl których pozwani płacili organizacji 4 tys. USD odszkodowania.

Więcej informacji: USA Today.