RIM: Thorsten Heins nowym prezesem producenta BlackBerry

Kanadyjska firma Research In Motion produkująca smartfony i tablety BlackBerry ogłosiła, że Thorsten Heins został jej nowym prezesem. Dotychczasowa dwójka współprezesów, Mike Lazaridis i Jim Balsillie, zrezygnowała po burzliwym okresie w firmie, która traci ostatni udziały w rynku.

Thorsten Heins

Mike Lazaridis i Jim Balsillie od dłuższego czasu byli pod presją ze strony inwestorów, gdyż RIM przechodzi ostatni poważne problemy w rywalizacji na rynku smartfonów i tabletów. Lazaridis jest założycielem firmy. Teraz zostanie jej wiceprzewodniczącym, promotorem BlackBerry na świecie oraz doradcą strategicznym. Balsillie pozostanie członkiem zarządu.

Nowy prezes Thorsten Heins wcześniej zajmował stanowisko dyrektora ds. operacyjnych. W pierwszym oświadczeniu poinformował on, że nie ma zamiaru zmieniać kierunku wyznaczonego dla firmy przez poprzednich prezesów. Powiedział, że nie chcieli oni poświęcić długoterminowych wartości dla krótkoterminowych zysków i on podziela tę filozofię.

Według Gartnera, RIM zajmuje obecnie 6 miejsce wśród producentów urządzeń mobilnych. W trzecim kwartale sprzedał 12,7 mln urządzeń, co stanowiło 2,9 proc. wszystkich sprzedanych w tym okresie. Rok wcześniej było to 12,5 mln, co stanowiło 3,0 procent rynku. System operacyjny BlackBerry ma 11 proc. udziału w rynku smartfonów. Jeszcze rok temu miał 15,4 procent.

Nadziejami RIM na polepszenie wyników jest nowy system BBX, którego nazwę zmieniono niedawno na BlackBerry 10 oraz aktualizacja oprogramowania tabletu PlayBook, który na razie kiepsko się sprzedaje. Oprócz tego, firma ma zamiar zainwestować więcej w promocję swoich urządzeń. W ostatnim kwartale RIM miało 5,2 mld przychodu i 265 mln zysku. W obu wypadkach są to wartości niższe niż w roku ubiegłym, ale firma nadal jest na plusie.