RSA Security: matematycy złamali 576-bitowy klucz

Zespołowi ośmiu matematyków z regionu Europy i Stanów Zjednoczonych, po 3 miesiącach udało się złamać 576-bitowy klucz szyfrujący. Wykorzystali oni do tego sieć złożoną ze 100 komputerów. A wszystko to w ramach konkursu firmy RSA Security.

Konkurs organizowany przez RSA Security ma na celu sprawdzenie wytrzymałości algorytmów wykorzystywanych w systemach bezpieczeństwa. Zdaniem przedstawicieli firmy, informacje zebrane w tym czasie są niezwykle ważne dla całej społeczności zajmującej się problematyką kryptografii.

Zwycięski zespół, który doprowadził do złamania 576-bitowego klucza RSA-576, podzielił między siebie nagrodę w wysokości 10 tysięcy USD. Sam RSA-576 jest określany jako klucz kryptograficzny ‘małej skali’ – rekomendowany jest on do zabezpieczania internetowych transakcji oraz łączności bezprzewodowej. Typowy klucz kryptograficzny ma 1024 bity. Kolejnym wyzwaniem w konkursie RSA będzie klucz 640-bitowy (RSA-640).

W projekcie udział wzięli naukowcy z dwóch niemieckich Scientific Computing Institute oraz Pure Mathematics Institute, a także holenderskiego National Research Institute for Mathematics and Computer Science oraz specjaliści z Kanady, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.