RSA za darmo

W dniu jutrzejszym wygasają prawa patentowe, dotyczące algorytmu szyfrowania RSA. Od tego momentu technologia będzie bezpłatnie dostępna wszystkim zainteresowanym.

Już za kilkanaście godzin firma RSA Security nie będzie mogła pobierać opłat za prawa licencyjne dotyczące popularnego algorytmu szyfrowania RSA. Jutro wygasa bowiem ochrona patentowa algorytmu opracowanego przez RSA. Technologię tę wykorzystuje się obecnie w wielu systemach szyfrujących np. PGP (Pretty Good Privacy).

Uwolnienie RSA spod ochrony patentowej umożliwi firmom i niezależnym programistom tworzenie aplikacji zgodnych z RSA bez ponoszenia kosztów związanych z licencją (dotychczas jej cena dochodziła do 20 tys. USD).

Według Davida Thompsona, analityka z Meta Group, publiczne udostępnienie algorytmów RSA może mieć duży wpływ na unifikację i popularyzację technik szyfrowania z wykorzystaniem klucza publicznego. Dotychczasowa dostępność tych technik dla wszystkich użytkowników wzbudzała protesty NSA (Narodowej Agencji Bezpieczeństwa), która podejmowała nawet działania mające na celu wprowadzenie prawnego zakazu stosowania PGP i podobnych technik przez osoby prywatne w USA.


Zobacz również