RSS - z informacją do ludzi

Internet od dawna jest miejscem publikowania najświeższych wiadomości oraz szybkiego udostępniania ich szerokiej rzeszy odbiorców. Szczególnie w trakcie ważnych wydarzeń każdemu zależy na aktualnej informacji na zawołanie. Niezależnie od tego czy interesują nas wiadomości ze świata sportu, polityki, komputerów, czy filmów technologia RSS dostarcza nam je wprost na nasze biurka. Dziś przedstawiamy najskuteczniejsze programy - czytniki wątków RSS, które pomogą wiedzieć więcej i szybciej.

RSS - z informacją do ludzi
Pomysł o nazwie RSS (Rich Site Summary, przez niektórych określany także jako Really Simple Syndication) jest dziełem firmy Netscape i sięga 1997 roku. Polega on na publikowaniu przez dany serwis informacji w specjalnym, ujednoliconym formacie opartym na języku XML, które mogą być później przechwycone i agregowane przy pomocy specjalnych programów - czytników (tzw. czytniki wątków RSS). Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż wątki te są jedynie pośrednikiem. Do adresata dociera zazwyczaj nagłówek wiadomości z odpowiednim odnośnikiem, którego przyciśnięcie spowoduje przeniesienie nas na stronę serwisu publikującego daną informację. To wszystko może się oczywiście odbywać z poziomu czytnika wątków RSS.

I na tym właśnie polega wygoda ich użytkowania: nie musimy błądzić w poszukiwaniu informacji po kilkunastu ulubionych witrynach, otwierając co chwila nowe okna przeglądarki internetowej. Czytnik wątków RSS w momencie uruchomienia automatycznie łączy się ze wszystkimi zgromadzonymi w swojej bazie kanałami i w razie zauważenia zmian na stronie natychmiast dostarcza nam nową porcję najświeższych nagłówków. Lawinowo rośnie zarazem liczba dostępnych czytników, jak i witryn internetowych, które oferują funkcjonalność RSS. Podczas przeglądania takich stron, czytnik może nas nawet poinformować o fakcie istnienia wątku i możliwości jego pobrania (funkcja ta nosi nazwę RSS Auto Discovery). Obecność RSS może być również zasygnalizowana na witrynie niewielkim znaczkiem o symbolu XML, którego przyciśnięcie spowoduje przeniesienie nas na specjalnie sformatowaną stronę, której adres należy wprowadzić do czytnika. Serwis IDG.PL posiada również własny pakiet wątków RSS (http://www.idg.pl/rss ). Poniżej prezentujemy kilka ciekawych propozycji w zakresie czytników.

Zobacz również:

  • Bridgertonowie - wątki, które musisz pamiętać przed drugim sezonem
RSS - z informacją do ludzi
NewzCrawler to potężny program umożliwiający pobieranie i przeglądanie najświeższych wiadomości ukazujących się w Internecie. Obsługuje wiele różnorodnych źródeł infromacji (strony internetowe, Usenet lub serwisy oparte na formacie XML), posiada też kilka ciekawych dodatków ułatwiających prowadzenie własnego internetowego dziennika (współpracuje z najpopularniejszymi serwisami bloga - Blogger, Metaweblog, MovableType czy LiveJournal). Interfejs programu przypomina swoim wyglądem i funkcjonalnością ten znany z Microsoft Outlook Express, a wbudowana przeglądarka wiadomości eliminuje konieczność korzystania z dodatkowych aplikacji. Dla osób chcących cały czas być na bieżąco autorzy przygotowali dwa sposoby informowania o przychodzących aktualnościach - News Baloon (podobny do komiksowego "dymku") oraz News Ticker (pasek z przesuwającą się treścią).

NewzCrawler 1.7 (Trial) do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3802/NewzCrawler.1.7.html

Więcej informacji:

http://www.newzcrawler.com

RSS - z informacją do ludzi
FeedDemon to zaawansowany, dopracowany program służący do agregowania i czytania aktualności publikowanych w formacie RSS i ATOM. Program charakteryzuje się wygodnym, ergonomicznie zaplanowanym interfejsem, dzięki któremu odnalezienie się w gąszczu kilkuset nagłówków nie stanowi najmniejszego problemu. Aplikacja oferuje opcję podglądu wiadomości w stylu gazetowym, dzięki czemu można łatwo przeczytać kilkanaście nagłówków jednocześnie. Program zawiera kilkadziesiąt predefiniowanych, popularnych źródeł aktualności oraz posiada wbudowaną przeglądarkę internetową. FeedDemon korzysta z najpopularniejszych wyszukiwarek umożliwiających znalezienie interesujących treści w wątkach publikowanych na stronach i blogach internetowych.

FeedDemon 1.10 (Trial) do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3806/FeedDemon.1.10.html

Więcej informacji:

http://www.bradsoft.com/feeddemon

RSS - z informacją do ludzi
SharpReader to znakomity agregator aktualności obsługujący wszystkie wersje RSS, ATOM oraz moduły, takie jak dublin core. Aplikacja grupuje nagłówki aktualności ze stron internetowych i prezentuje je w postaci wątków. Program rozpoznaje, które z nich są takie same, zawierają wzajemne odniesienia bądź też prowadzą to tych samych zewnętrznych stron. Użytkownik może podzielić aktualności według typów i na podstawie tego podziału może dobierać np. częstotliwość odświeżania. Aplikacja pozwala na szybkie dodawanie nowych wątków - wystarczy przeciągnąć adres internetowy z przeglądarki do okna programu. SharpReader posiada wbudowany silnik Feedster pozwalający przeszukiwać tysiące blogów pod kątem interesujących treści. Aplikacja jest niezwykle wygodna w obsłudze dzięki prostemu i przejrzystemu interfejsowi, można ją zminimalizować do zasobnika systemowego, gdzie po nadejściu nowych wiadomości zostanie wyświetlone okienko z odpowiednią informacją. SharpReader współpracuje z serwerami proxy i wspiera autentykację HTTP oraz wyświetla polskie literki.

SharpReader 0.9.4.1 (Freeware) do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3804/SharpReader.0.9.4.1.html

Więcej informacji:

http://www.sharpreader.net/index.html

RSS - z informacją do ludzi
FeedReader to bardzo prosty w obsłudze, oferujący podstawowe funkcje agregator aktualności, umożliwiający pobieranie nagłówków wiadomości publikowanych w formatach RSS wraz z rozszerzeniami Dublin core i Slashback. Aplikacja posiada setki predefiniowanych adresów z aktualnościami. Program wyświetla informacje o nowych wiadomościach na pasku zadań, umożliwia również importowanie i eksportowanie adresów ulubionych serwisów. FeedReader umożliwia magazynowanie treści, dzięki czemu najważniejsze wątki można przeczytać w trybie offline.

FeedReader 2.6 Build 640 (Freeware) do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3805/FeedReader.2.6.Build.640.html

Więcej informacji:

http://www.feedreader.com