RTX 3060 - Nvidia zmienia oficjalną specyfikację techniczną po premierze!

Nvidia zaprezentowała tanie karty graficzne z rodziny RTX 3060 w zeszłym tygodniu. Teraz - na dwa tygodnie przed ich debiutem zmienia oficjalną specyfikację techniczną.

Karty graficzne RTX 3060 zostały oficjalnie zaprezentowane przez Nvidia podczas targów CES 2021. Są to pierwsze układy bazujące na procesorze GA106. Zieloni nie udostępnili jeszcze pełnej specyfikacji technicznej, ale pojawiła się ona w sieci dzięku kilku producentom podzespołów komputerowych.

Nvidia RTX 3060

Nvidia RTX 3060

Partnerzy Nvidii udostępnili w sieci specyfikacje techniczne nadchodzących układów graficznych.

Nvidia ujawniła częstotliwość taktowania, ale z niewiadomych powodów została ona zaokrąglona. Dzięki producentom sprzętu wiemy, że taktowanie wynosić będzie od 1320 Mhz (bazowo) do 1770 MHz (w trybie boost). Na rynku pojawią się także niereferencyje konstrukcje z wyższymi zegarami. Przepustowość pamięci wynosi 15 Gbps.

Tylko Galax potwierdził, że RTX 3060 korzysta z procesora GA106-300. Gainward wygadał, że się, że kartę wyprodukowano w 8 nm procesie technologicznym.

PNY i PALIT podają sprzeczne specyfikacje techniczne, które różnią się częstotliwościami taktowania i maksymalną przepustowością.

W sieci znajdziemy mnóstwo sprzecznych informacji, a sytuacji nie poprawia firma Nvidia, która oficjalnie zaprezentowała RTX'a 3060, ale nie podała dokładnej specyfikacji technicznej. Dodatkowo zieloni już pod debiucie układu stwierdzili, że karta posiada 3584 rdzeni CUDA. Wcześniej podano, że układ posiada 3840 rdzeni.

Chaos informacyjny trwał będzie jeszcze dwa-trzy tygodnie. Pierwsze karty graficzne RTX 3060 dla komputerów stacjonarnych pojawią się na rynku pod koniec lutego 2021 roku. Cena detaliczna to 329 dolarów.

Źródło: videocardz.com