Radeon 9800 Pro dla Maców

Koncern ATI poinformował, że karty graficzne Radeon 9800 Pro, które niedawno zadebiutowały na rynku w wersji pecetowej, doczekają się wkrótce także wersji dla komputerów Macintosh.

Rzecznik ATI nie potrafił jednak podać na razie żadnej konretnej daty premiery macowej edycji najwydajniejszych obecnie kart graficznych.

Model 9800 PRO to minimalnie zmodyfikowany i taktowany z wyższą częstotliwością Radeon 9700 PRO. Oba układy maja 256-bitowe szyny pamięci, 8 potoków renderingu z 1 jednostką nakładania tekstu na każdy z nich. Poprawki dotyczą systemu Hyper-Z III, który ma teraz więcej pamięci Z cache i jest zoptymalizowany pod kątem pracy z grami kolejnej generacji. Dodatkowo poprawiono algorytm kompresji Z i kolorów, co ma poprawić wydajność karty w trybach z włączonym antyaliasingiem.

Częstotliwości taktowania rdzenia procesora graficznego i pamięci to odpowiednio 380 MHz i 680 MHz. W stosunku do Radeona 9700 PRO jest to wzrost o 17 i ok. 10 %. Nie jest to wiele, bo takie wartości są możliwe do uzyskania w Radeonie 9700 PRO bez większych wysiłków droga przetaktowania programowego. Cena modelu 9800 PRO została ustalona w USA na ok. 499 USD.

Więcej informacji:

http://www.ati.com


Zobacz również