Radeon HD 4670 na AGP od PowerColor

Firma PowerColor zapowiedziała nową kartę grafiki na AGP. Będzie to Radeon HD 4670. Jest jednak pewien problem. Advanced Micro Devices nie udostępnia obecnie sterowników umożliwiających współpracę tego układu z portem AGP.

Port AGP (Accelerated Graphics Port) nie jest stosowany na płytach głównych już od prawie trzech lat - został wyparty przez nowsze złącze PCI Express x16. Jednak użytkownicy starszych komputerów często nie chcą wymieniać wszystkich podzespołów tylko po to, aby móc zagrać w najnowszą grę. Specjalnie z myślą o tej grupie klientów firmy co pewien czas wprowadzają na rynek nowe akceleratory na AGP.

Do grona tego typu produktów dołączy Radeon HD 4670 AGP, przygotowywany przez firmę PowerColor. Nie jest znana dokładna specyfikacja karty, ale powinna być ona zbliżona do modelu ze złączem PCI Express. Rdzeń (bazujący na układzie RV730) będzie taktowany zegarem o częstotliwości około 750 MHz, natomiast dedykowana pamięć wideo powinna pracować z zegarem 1800 - 2000 MHz. Karta będzie obsługiwała biblioteki DirectX 10.1.

PowerColor nie ujawnia żadnych szczegółów odnośnie ceny oraz daty premiery nowej karty grafiki - czekając zapewne na odpowiednie sterowniki od AMD, które umożliwiają współpracę tego układu z portem AGP. Znając jednak praktykę producentów nowy akcelerator na AGP będzie znacznie droższy od odpowiednika na PCI-E.

Zobacz Ranking produktów PC World.pl - karty graficzne