Radeon HD 4770 - dobry i tani

Koncern Advanced Micro Devices zaprezentował nową kartę grafiki - Radeon HD 4770 - której sercem jest rdzeń RV740 wyprodukowany w procesie technologicznym 40 nm. Pierwszym producentem, który wprowadził ten produkt do oferty jest Sapphire - proponowana przez spółkę karta charakteryzuje się tą samą specyfikacją, co referencyjny model AMD. Nowy układ mieliśmy już okazję przetestować w naszym laboratorium - wyniki są dla nowości AMD bardzo korzystne.

Zobacz Ranking produktów PC World - karty graficzne

Radeon HD 4770 oparty jest na chipie RV740, który jest pierwszym układem graficznym AMD wykonanym w 40-nanometrowym procesie technologicznym (dotychczas AMD produkowało akceleratory graficzne w procesie 55 nm). Rdzeń wyposażono w 640 procesorów strumieniowych, które komunikują się z 512 MB dedykowanej pamięci GDDR5 poprzez 128-bitowy interfejs. Rdzeń nowego Radeona taktowany jest zegarem 750 MHz, natomiast pamięć pracuje z częstotliwością efektywną 3200 MHz.

Radeon HD 4770 - dobry i tani

Sapphire Radeon HD 4770

Akcelerator ma dwuslotowy system chłodzenia, dwa złącza cyfrowe DVI oraz wspiera HDMI (w modelu referencyjnym HDMI można podłączyć do wyjścia TV out przez dołączoną do zestawu przejściówkę). Maksymalny pobór mocy modelu referencyjnego wynosi 80 W. Karta jest zgodna z bibliotekami DirectX 10.1 oraz OpenGL 3.0 i obsługuje CrossFireX, dekoder UVD 2.0 (Unified Video Decoder).

W teście redakcji PC World okazało się, że Radeon HD 4770 jest dużo lepszy niż GeForce 9800 GT.

Jak na razie nowego Radeona zaoferowała już firma Sapphire - jest to model zgodny z referencyjnym; jego cena wynosi 425 zł brutto. Spodziewane są też konstrukcje Asusa i Gigabyte - ich prezentacja ma nastąpić w maju br. Sapphire na najbliższe tygodnie zapowiada też premiery kart niereferencyjnych.

Zobacz także: porównanie kart graficznych w cenie do 500 zł.