Radeon HD 4850- szybko, tanio, o to chodzi !

Udoskonalone wideo

UVD czyli Zunifikowany Dekoder Wideo występuje teraz w drugiej wersji. Karta oprócz sprzętowego dekodowania i kodowania materiału HD zapisanego kodekami H.264 i VC-1 teraz pozwala także na dekodowanie MPEG-2 (tak o dziwo w poprzedniej wersji MPEG-2 nie było obsługiwane). Wśród nowych funkcji AVIVO znalazł się opracowany od nowa algorytm skalowania materiałów DVD do rozdzielczości HD. Poprawiono także mechanizmy dynamicznej regulacji kontrastu. Procesor UVD sprzętowo może dekodować dwa strumienie wideo jednocześnie. To przyda się przy oglądaniu filmów Blu-ray oferujących funkcję obraz w obrazie (PIP), gdzie oprócz głównego filmu prezentowany jest podgląd drugiej ścieżki wideo w mniejszym oknie.

Radeon HD 4850- szybko, tanio, o to chodzi !

Udoskonalony procesor UVD pozwala na jednoczesne sprzętowe dekodowania dwóch strumieni wideo

To jednak, co najbardziej spodoba się osobom używającym peceta do oglądania filmów HD z płyt Blu-ray lub HD DVD to nowa implementacja interfejsu HDMI. Ten w końcu pozwala na przesył cyfrowym kablem nie tylko sygnału wideo lecz także audio w postaci 7.1 ( w modelach HD 38xx tylko 5.1 i to standardowych strumieni DD czy DTS). W modelach HD 48xx obsługiwany jest przesył ścieżek audio z bitrate do 6144 Mb/s. Obsługiwane są ścieżki AC3, DTS, Dolby TrueHD i DTS HD High Resolution (ale niestety DTS HD Master Audio już nie).

Zobacz również:

  • Najtańsze RTX - najlepsze oferty na karty graficzne [27.05.2022]
Radeon HD 4850- szybko, tanio, o to chodzi !

W końcu doczekaliśmy się porządnej implementacji złącza HDMI, teraz z obsługą ścieżek audio 7.1

Podobnie jak w przypadku poprzednich modeli ATI procesor graficzny może być używany do sprzętowego wsparcia kodowania materiału H.264 i MPEG-2. Funkcja ta działa zarówno w systemie operacyjnym MS Windows XP jak i w Viście (podobne funkcje w kartach NVIDII działają na razie tylko w Viście).