Radeon R9 Fury X: bez HDMI 2.0, nieco szybszy od GTX 980 Ti

Premiera Radeona R9 Fury X to ważne wydarzenie dla graczy korzystających z komputerów PC. Zainteresowanych nowym sprzętem AMD zachęcamy do dokładniejszego zapoznania się z jego możliwościami.

Aktualizacja (03.07.15) Po premierze karty Radeon Fury X zaczęły w Sieci pojawiać się wpisy pierwszych użytkowników, którzy skarżyli się na piszczące cewki podczas małego lub średniego obciążenia. Przede wszystkim zwracali oni jednak uwagę na hałasującą pompę wodnego systemu chłodzenia, której dostawcą jest firma Cooler Master. To poważna wpadka jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że element ten był szczególnie mocno promowany przez firmę AMD nie tylko ze względu na jego wydajność (a tym samym przydatność dla overclockerów, którzy uwielbiają ingerować w parametry pracy), ale również cichą pracę.

Firma AMD rozpoczęła jednak akcję zachęcając do modyfikowania wyglądu Radeona Fury X, konkretnie jego pokrywy, której zdjęcie jest banalnie proste i nie powoduje utraty gwarancji. To zaś pozwoliło zauważyć użytkownikom, że nowsze karty posiadają inną pompę, co potwierdza znajdujące się na niej inne logo Cooler Master (srebrne i większe a nie dwukolorowe). Dodatkowo te osoby nie zauważyły, aby pompa pracowała zbyt hałaśliwie.

Co to oznacza? Oznacza to, że firma AMD po cichu wprowadziła do sprzedaży drugą rewizję Radeona Fury X. Jak jednak sprawdzić to przed zakupem?

________________________

Podczas targów E3 miała miejsce oficjalna premiera najnowszej flagowej karty firmy AMD, czyli Radeona R9 Fury X (jego specyfikację znajdziecie m.in. w artykule Radeon R9 Fury X vs. GeForce GTX Titan X: porównanie parametrów). Dowiedzieliśmy się sporo na jego temat, lecz nie wszystkie interesujące szczegóły zostały ujawnione. Dzisiaj amerykańska firma naprawiła to niedopatrzenie dzięki czemu możemy dokładniej przyjrzeć się tej arcyciekawej propozycji dla wymagających graczy.

High Bandwidth Memory (HBM)

Oczywiście zaczniemy od nowego rodzaju pamięci High Bandwidth Memory (HBM), która zastąpiła szeroko wykorzystywaną pamięć GDDR5 DRAM. W przypadku tej drugiej kości pamięci rozmieszczone są naokoło procesora graficznego, co zajmuje sporo miejsca na karcie. Technologia HBM diametralnie różni się od tego systemu: DRAM umieszczono pionowo, tak jak przedstawia to poniższy rysunek:

Technologia High Bandwidth Memory (HBM)

Technologia High Bandwidth Memory (HBM)

W porównaniu do 1 GB GDDR5 1 GB pamięci HBM zajmuje aż o 94%mniej miejsca, co pokazuje kolejna grafika:

Pamięć HBM zajmuje znacznie mniej miejsca

Pamięć HBM zajmuje znacznie mniej miejsca

Technologia HBM zapewnia ogromną przepustowość pamięci, która idzie w parze z niskim zegarem oraz szokująco szerokim interfejsem. Zaoszczędzonego dzięki niej miejsca jest naprawdę sporo, co widać przy porównaniu z kartą Radeon R9 290X:

Jedna z zalet technologii HBM - więcej miejsca na karcie

Jedna z zalet technologii HBM - więcej miejsca na karcie

Przechodząc do szczegółów, w przypadku HBM szybkość pamięci sięga 1 Gb/s, co wygląda bardzo słabo na tle pamięci GDDR5 (7 Gb/s) wykorzystywanej przez najwydajniejsze karty graficzne Nvidii. W przypadku Nvidii pamięć GDDR5 pracuje jednak na szynie o szerokości 386 bitów, natomiast 4 GB pamięci HDM karty Radeon Fury X otrzymało do dyspozycji nieporównywalnie szerszy, aż 4096-bitowy interfejs! Ta kombinacja zapewnia, że karta Fury X może się pochwalić przepustowością pamięci wynoszącą 512 GB/s, która np. dla karty GTX 980 Ti sięga 336.5 GB/s.

Oszczędności przestrzenne dzięki HBM pozwoliły AMD potężnie "napakować" nowy GPU Fiji. Może się on pochwalić 4096 procesorami strumieniowymi oraz blisko 9 miliardami tranzystorów. Dla porównania, w przypadku Radeona R9 290X parametry te wynoszą: 2816 procesorów strumieniowych i 6,3 miliarda tranzystorów (Nvidia GTX Titan X: 8 miliardów). Przy zegarze 1050 MHz Fiji zapewnia ogromną moc obliczeniową: 8602 GFlops.

Aby cieszyć się z karty Radeon R9 Fury X będziemy musieli skorzystać z dwóch 8-wtykowych złączy oraz zasilacza, który poradzi sobie z poborem mocy na poziomie 275 watów (przyjmijmy jednak o 100 W więcej, ponieważ karta, o czym później, jest przyjazna dla overclockerów). Mamy więc tutaj do czynienia z podobnym scenariuszem, jak w przypadku wspomnianego modelu GeForce GTX 980 Ti (złącza 6-pin i 8-pin, 250 W).

Najważniejsze pytanie brzmi jednak, jak Radeon R9 Fury X wypada w porównaniu do konkurencji, np. kosztującego nieco więcej GeForce'a GTX 980 Ti? Póki karta nie trafi do naszego laboratorium, nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić (ogromną niewiadomą jest tutaj np. technologia HBM). Firma AMD opublikowała jednak poniższe benchmarki, które porównują możliwości wspomnianych dwóch kart w wielu różnych grach uruchamianych w rozdzielczości 4K:

Radeon R9 Fury X vs GeForce GTX 980 Ti

Radeon R9 Fury X vs GeForce GTX 980 Ti

Jak widać, we wszystkich przypadkach Radeon R9 Fury X jest lepszy, chociaż wygląda na to, że jego przewaga nie jest aż tak duża, jak można było sądzić po pierwszych deklaracjach AMD. Pamiętajmy jednak, że karta (w przeciwieństwie do GTX 980 Ti) wyposażona została w system chłodzenia wodnego, który pozwalać ma na duże możliwości w zakresie overclockingu. Firma AMD zaprezentowała nawet tabelę prezentującą na jaki wzrost wydajności m.in. w grze Wiedźmin 3 możemy liczyć przy "podkręceniu" karty o 100 MHz:

Radeon R9 Fury X: przyrost wydajności po podkręceniu parametrów pracy. Ciekawe, jak będzie to wyglądało w przypadku chłodzonego powietrzem tańszego modelu Radeon R9 Fury, który trafi na rynek 14 lipca...

Radeon R9 Fury X: przyrost wydajności po podkręceniu parametrów pracy. Ciekawe, jak będzie to wyglądało w przypadku chłodzonego powietrzem tańszego modelu Radeon R9 Fury, który trafi na rynek 14 lipca...

Warto dodać, że chłodzenie wodne to nie jedyne rozwiązania przyjazne overclockerom. Dodatkowo możemy tutaj m.in. wymienić Dual BIOS (możemy przełączać się pomiędzy BIOS-ami, z których jeden wspomagać ma osoby ingerujące w parametry pracy karty), technologię AMD PowerTune, czy znajdujące się przy 8-pinowych wtyczkach diody LED (po 8 sztuk) informujące o aktualnym obciążaniu sekcji.