Radeon R9 Fury X i bez problemu pograsz w 6K!

Wkrótce będzie miała miejsce premiera karty Radeon Fury X. To prawdziwe "wydajnościowe monstrum", które pozwalać ma na bezproblemową obsługę najbardziej wymagających gier przy najwyższych ustawieniach.

Aktualizacja Wreszcie koniec oczekiwania. Półtora roku po premierze kart z serii R200, miesiąc po odświeżeniu linii GeForce przez Nvidię firma AMD zgodnie z obietnicą zaprezentowała oficjalnie linię kart graficznych Fury, która korzysta z rewolucyjnego nowego rodzaju pamięci High Bandwidth Memory (HBM) oraz zupełnie nowego GPU Fiji.

Na czele linii Fury stoi wspomniana w tym artykule wcześniej karta graficzna AMD Radeon R9 Fury X, która potrafi zapewnić możliwość grania w Tomb Raidera przy 45 klatkach na sekundę i ustawieniach Ultra. W przypadku Far Cry 4 w rozdzielczości 4K i ustawieniach Ultra uzyskała wynik średni 54 kl/s (minimalny 43 kl/s).

Radeon R9 Fury X może się pochwalić 1,5x wyższą wydajnością na wat niż poprzedni flagowiec, model R9 290X. Oferuje 4096 procesorów strumieniowych, co przy 2816 procesorach R9 290X stanowi ogromny wzrost. Jeżeli chodzi o zastosowane tranzystory mamy do czynienia ze wzrostem ich liczby z 6,3 miliarda sztuk do 8,9 miliarda sztuk. Biorąc do tego pod uwagę, że AMD – podobnie jak Nvidia – korzysta z 28-nanometrowego procesu technologicznego, procesor GPU Fiji musi być naprawdę masywny:

Radeon R9 Fury X i bez problemu pograsz w 6K!

AMD Fiji GPU

Przechodząc do HBM, w przypadku karty Fury X, pojemność pamięci wynosi 4 GB. Jej szybkość sięga 1 Gb/s, co przy pamięciach GDDR5 (do 7 Gb/s) wygląda słabo. Z radykalnie inną sytuacją mamy jednak do czynienia w przypadku interfejsu pamięci, który jest aż 512-bitowy i zapewnia przepustowość pamięci sięgającą 512 GB/s. Dla porównania, karta Nvidia GTX 980 Ti korzysta z 384-bitowego interfejsu zapewniając maksymalną przepustowością 336,5 GB/s.

Karta AMD Radeon R9 Fury X dostarczana jest z systemem chłodzenia cieczą, który zapewniać ma, że podczas typowej pracy temperatura GPU powinna wynosić ok 50 stopni Celsjusza. Jego kolejną zaletą ma być też cicha praca: wraz ze 120-milimetrowym wiatrakiem system chłodzenia podczas typowych obciążeń powinien generować hałas nie przekraczający 32 dBA (AMD podczas prezentacji podało, że w przypadku karty GFX Titan X użytkownik musi się liczyć z hałasem na poziomie 45 dBA).

Radeon R9 Fury X i bez problemu pograsz w 6K!

Radeon Fury X - chłodzenie wodne

„To jest marzenie overclockerów” – zachwalał system chłodzenia podczas prezentacji Radeona R9 Fury X Joe Macri z AMD dając tym samy jasno do zrozumienia, że osoby kochające ingerować w parametry pracy sprzętu będą miały naprawdę spore możliwości zabawy.

Cena i data premiery

Podsumowując można powiedzieć, że mamy tutaj do czynienia z prawdziwym "wydajnościowym monstrum", które dodatkowo przy obudowie z przezroczystymi bokami przykuwało będzie wzrok rozświetlonym logo Radeon. Wyceniono je na 649 USD. Premierę zaplanowano natomiast na 24 czerwca.

Jeżeli ta suma jest dla was za wysoka, 15 lipca na rynek trafi Radeon R9 Fury z Fiji Pro (mniej rdzeni i jednostek ROP) i chłodzeniem powietrzem. Jego cena została ustalona na poziomie 549 USD. Dla osób nie liczących się z kosztami i szukacie jeszcze wyższej wydajności, AMD zamierza przygotować kartę korzystającą z pary układów GPU Fiji (Radeon R9 Fury X2?; oficjalna nazwa nie została podana).

Aktualizacja: 17 czerwca 2015 18:45

Tekst zaktualizowałem.